Automatyzacja produkcji akumulatorów do aplikacji eMobility

Aktualności

Wydajne akumulatory do zastosowań związanych z elektromobilnością są produkowane w procesach o dużym stopniu automatyzacji. Liczne czujniki wykorzystujące różne procedury pomiarowe zapewniają efektywną kontrolę maszyn i instalacji. Firma Pepperl+Fuchs, mająca wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej i elektrotechnice, może zaoferować wszystkie niezbędne przyrządy pomiarowe do produkcji akumulatorów z jednego źródła.

Enkoder obrotowy ENI190

REKLAMA

​​

Folie powlekane, będące jednym z podstawowych materiałów wchodzących w skład akumulatorów litowojonowych, są dostarczane w dużych rolkach, przetwarzanych podczas produkcji. Prędkość odwijania folii z rolek jest mierzona za pomocą precyzyjnych enkoderów obrotowych. Odległość nawijania i zapas materiału można obliczyć na podstawie prędkości. Jej wartość służy również do kontroli podawania materiału i umożliwia ustawienie prawidłowego naprężenia wstęgi. Nowe, wyjątkowo wytrzymałe enkodery serii ENI90, idealnie nadają się do tego zadania.

Ultradźwiękowy czujnik podwójnego arkusza M18

W kolejnym kroku, kawałki folii są wycinane i składane w ogniwa produkowanego akumulatora. Podawanie wykrojonego materiału jest monitorowane za pomocą ultradźwiękowych czujników podwójnych arkuszy, takich jak te z serii UDC-18GS. Zawierają one dwa przetworniki ultradźwiękowe wykrywające, czy w strefie roboczej znajduje się jeden, dwa, czy zero arkuszy. Jeśli arkusze zostały nieprawidłowo ułożone podwójnie, proces zostaje zatrzymany. Zapobiega to zmniejszeniu pojemności ogniwa przez umieszczenie obok siebie dwóch warstw o tej samej biegunowości. Ultradźwiękowe wykrywanie podwójnego arkusza oznacza, że na proces nie mają wpływu warunki otoczenia ani właściwości optyczne materiału; choć folie są często błyszczące, nadal są one niezawodnie wykrywane.

SmartRunner Explorer 3-D

Spajanie ze sobą warstw folii tworzy ogniwa, które są następnie łączone ze sobą, tworząc gotowe akumulatory. Na tym etapie ważne jest, aby wszystkie ogniwa znajdowały się we właściwym położeniu na określonej siatce. Aby to zweryfikować, czujnik SmartRunner Explorer 3-D tworzy precyzyjny trójwymiarowy obraz chmury punktów, pozwalający zweryfikować rzeczywistą sytuację. Etap procesu łączenia ogniw rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy wszystko znajduje się we właściwym położeniu. Czujniki firmy Pepperl+Fuchs od dziesięcioleci należą do standardowego wyposażenia w przemyśle motoryzacyjnym. Dotyczy to również automatyzacji fabryk w dziedzinie elektrotechniki: w obu tych obszarach klienci korzystają z wszechstronnej wiedzy firmy z Mannheim. Udostępnia ona szeroką gamę sprawdzonych, standardowych urządzeń do wysokowydajnej produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Pepperl+Fuchs oferuje również niestandardowe rozwiązania automatyzacji do specyficznych zastosowań.

Kontrola prędkości za pomocą ENI90. 

System ultradźwiękowego wykrywania podwójnych arkuszy UDC-18GS zmniejsza ryzyko pojawienia się obok siebie dwóch warstw o tej samej polaryzacji.

Przypisy