Ceramiczne kulki łożyskowe

Aktualności
Potrzeba rozwiązań dla wymagających zastosowań w zaawansowanych turbinach gazowych zainicjowała rozwój ceramicznych elementów łożysk tocznych do zastosowania w łożyskach.

Potrzeba rozwiązań dla wymagających zastosowań w zaawansowanych turbinach gazowych zainicjowała rozwój ceramicznych elementów łożysk tocznych do zastosowania w łożyskach. Wprowadzenie tych elementów przyspieszyły także inne zastosowania, takie jak wrzeciona obrabiarek, silniki elektryczne i generatory.

REKLAMA

​​

Hybrydowe łożyska toczne z ceramicznymi elementami tocznymi są używane w wielu wymagających zastosowaniach. Do najnowszych obszarów należy kolejnictwo i energetyka odnawialna, na przykład produkcja generatorów siłowni wiatrowych.
Standardowym materiałem na łożyska toczne jest azotek krzemu klasy łożyskowej SI3N4. Zostały ustalone metody testowania i kontroli (rys. 1), które są dostosowane do kulek ceramicznych o większych rozmiarach. Obecnie w handlu są dostępne kulki łożyskowe o wysokiej jakości z azotku krzemu do średnicy 47,625 mm (17/8”).
Rozwój inżynierii syntetycznych materiałów ceramicznych w latach 60. i 70. ub.w. doprowadził do tego, że ceramiczne kulki łożyskowe z azotku krzemu o najwyższych parametrach znalazły za...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy