Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

15 lutego 2016

Co piąta firma w Polsce jest dobrze zinformatyzowana

0 157
Zaledwie 20% firm w Polsce wdrożyło do tej pory system informatyczny wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem.

To o połowę mniej niż wynosi unijna średnia. Jednym z najsłabiej zinformatyzowanych sektorów gospodarki jest przemysł.

Choć informatyzacja polskich firm postępuje, to z danych GUS wynika, że jest to powolny proces. Z systemów ERP wspierających zarządzanie, korzystało w ubiegłym roku zaledwie 20,9% wszystkich firm. Pod względem informatycznego zaawansowania plasuje to polskie firmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Wyprzedzają nas nie tylko takie kraje jak Niemcy, Finlandia czy Austria, ale także Słowacja, Bułgaria, Grecja czy Czechy. W krajach Unii Europejskiej średnio 36% przedsiębiorstw posiada oprogramowanie wspierające zarządzanie, ale są też kraje, w których już niemal co druga firma została gruntownie zinformatyzowana.

W pogoni za liderami

- Na przestrzeni najbliższych kilku lat może to negatywnie odbić się na konkurencyjności polskich firm – zwraca uwagę Maryla Pawlik, dyrektor sprzedaży w chorzowskiej firmie BPSC, która zrealizowała do tej pory ponad 600 wdrożeń systemów ERP w dużych i średnich firmach produkcyjnych oraz handlowych – Polskie firmy rywalizują o tego samego klienta z zachodnimi, dobrze zinformatyzowanymi firmami, ale bez wsparcia IT, nie będą w stanie równie szybko identyfikować szans i zagrożeń rynkowych, nie będą też potrafiły równie wydajnie optymalizować kosztów działalności – ostrzega Maryla Pawlik z BPSC.

Teoretycznie, na przestrzeni ostatnich 5 lat w obszarze informatyzacji firm dokonał się spory postęp. Jeszcze w 2009 r. zaledwie 9% firm posiadało system wspierający zarządzanie firmą, w tym tylko nieco ponad połowa dużych przedsiębiorstw. W ubiegłym roku już 83,2% z nich posiadało system wspierający zarządzanie. Nieco gorzej wygląda sytuacja w średnich przedsiębiorstwach (53,5%) oraz małych firmach...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy