Cyfrowa standaryzacja procesów produkcyjnych e-lean

Technologie

Powszechna automatyzacja, wdrażanie technologii robotycznych i internetu rzeczy ma na celu optymalizację produkcji, w tym jej przyspieszenie, bez kompromisu w zakresie jakości. W niektórych aplikacjach niesie to ze sobą zwiększenie bezpieczeństwa procesów, w innych – generuje pewne zagrożenia dla operatorów i pracowników, którzy wykonują swoje zadania w obrębie działania maszyn.

Proces produkcyjny – tradycyjnie

Przygotowanie produkcji od strony technicznej powinno być poprzedzone pełną analizą dokumentacji konstrukcyjnej z punktu widzenia unifikacji, normalizacji, racjonalnego doboru, oszczędności materiału, optymalnego kształtowania półfabrykatów oraz technologii obróbki poszczególnych części [1, 2]. 
Przeprowadzając taką analizę, powinno się uwzględnić również wpływ zastosowanej w procesie produkcyjnym technologii na otaczające środowisko w obszarze, na którym będzie realizowany proces produkcji [3, 4]. Optymalizacja samego procesu projektowania powinna bazować na z góry przyjętych kryteriach, według których będzie realizowana wcześniej zaplanowana produkcja. Konieczne jest zatem wprowadzenie standaryzacji już w momencie projektowania procesu technologicznego oraz projektowania maszyn. Standaryzacja powinna się opierać na trzech głównych filarach: kosztowym, czasowym oraz energetycznym [5, 6]. Aspekt ekonomiczny łączący te filary wymusza na producentach mas...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy