Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności , Energetyka

31 maja 2021

Dlaczego rośnie popyt na skroplony gaz wśród przedsiębiorstw?

0 164

Według polskiej firmy konsultingowej z sektora energetycznego, Esperis, LNG – gaz ziemny w stanie ciekłym – to paliwo odnotowujące dynamiczne wzrosty popularności. W 2019 roku polski rynek małotonażowego LNG, czyli gazu dystrybuowanego w formie ciekłej, wzrósł o 19%, a w 2020 roku już o 43% rok do roku i osiągnął poziom ok. 120 tysięcy ton. Dlaczego popyt tak rośnie i czy polskie firmy muszą przygotować się do zmiany źródła, z którego pozyskują energię?

Nie tylko polskie instytucje przewidują szybki rozwój małotonażowego LNG, czyli gazu ziemnego w formie ciekłej wykorzystywanego przez przemysł, firmy produkcyjne i transportowe. Rosnący popyt prognozuje też amerykańska firma doradcza FTI Consulting. Zgodnie z przeprowadzonym w 14 krajach europejskich badaniem, popyt na małotonażowe LNG między 2020 a 2025 rokiem może rosnąć o 17% rocznie.

– Badania przewidują, że średni wskaźnik rocznego wzrostu (CAGR) dla Polski do roku 2025 będzie wynosił aż 40%. Takie statystyki są konsekwencją postępującej dekarbonizacji, ale w głównej mierze przejściem przedsiębiorców z węgla właśnie na gaz – mówi Krzysztof Kowalski, prezes zarządu DUON Dystrybucja sp. z o.o. 

Co przemawia na korzyść tego paliwa? Przedsiębiorcy kierują się kilkoma kwestiami.

Niższa cena za tę samą wydajność

Najważniejszą zaletą LNG jest możliwość uzyskania korzyści ekonomicznych. Przede wszystkim stawka za jednostkę energii wyprodukowanej ze skroplonego gazu ziemnego jest konkurencyjna w stosunku do innych paliw.

– Biorąc pod uwagę cenę oleju opałowego z marca 2021 r., przy rocznym zapotrzebowaniu na 400 tys. litrów, skalę oszczędności, jakie można osiągnąć przy wyborze LNG szacuje się na ok. 31%. W przyszłości relacja ceny tych dwóch surowców będzie utrzymywać się mniej więcej na tym samym poziomie. Należy także pamiętać, że z uwagi na rosnące ceny emisji CO2 LNG staje się również bardziej atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem w porównaniu do paliw stałych – wyjaśnia Krzysztof Kowalski.

Dodatkowo gaz po zamianie formy na ciekłą, czyli po schłodzeniu do -163 stopni Celsjusza, ma objętość o 630 razy mniejszą. Przemawia to za jego wydajnością – dzięki temu przedsięb...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy