Dział: Energetyka

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bezpłatne wejście na targi Energetab po rejestracji

ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla przemysłu energetycznego, zarówno konwencjonalnego jak i opartego na odnawialnych źródłach energii. Ponad 400 wystawców z Polski i ze świata zaprezentuje swoje produkty i usługi na terenach wystawienniczych spółki ZIAD Bielsko-Biała SA

Czytaj więcej

Wykonywanie instalacji odnawialnych źródeł energii przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – podstawowe zagadnienia prawne

Przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii umożliwiają zarówno wspólnotom, jak i spółdzielniom mieszkaniowym korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w drodze wykonywania instalacji OZE. W niniejszym artykule przyjrzymy się powyższemu zagadnieniu od strony obowiązujących przepisów prawa, mając na uwadze, że inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym szczególnie pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, zyskują coraz więcej zwolenników wśród odbiorców indywidualnych, szczególnie dzięki możliwości dofinansowania fotowoltaiki i pomp ciepła z różnych programów, zarówno rządowych, jak i ze strony samorządów lokalnych.

Czytaj więcej

Ograniczenie przestojów w produkcji dzięki zastosowaniu systemu zarządzania energią elektryczną

Energia elektryczna generuje koszty dla firmy produkcyjnej zarówno w sposób bezpośredni (stanowi kilka, kilkanaście procent kosztów działania przedsiębiorstwa), jak i pośredni – jej niewłaściwe parametry czy niedobór mogą powodować nieprawidłowości w pracy (np. szybsze zużycie maszyn), a wręcz opóźnienia czy przestoje. Chcąc zrównoważyć wszystkie te aspekty, firmy coraz częściej stosują system zarządzania energią elektryczną.

Czytaj więcej

Diagnostyka termowizyjna w energetyce

Mając świadomość, że jakość energii elektrycznej i bezpieczeństwo jej użytkowania są ściśle powiązane ze stanem technicznym instalacji i urządzeń, musimy zdawać sobie również sprawę, że oględziny i przeglądy bez zastosowania odpowiedniego sprzętu, prowadzone metodą tradycyjną, mogą nie dać pełnego obrazu o stanie faktycznym wszystkich połączeń na drodze, jaką pokonuje energia elektryczna.

Czytaj więcej

Audyty Energetyczne Przedsiębiorstw – jak przygotować?

Według znowelizowanej ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 868) z dniem 30 września 2021 r. kończy się okres przeznaczony do wykonania audytu przedsiębiorstwa przewidzianego tą ustawą. Obowiązek ten dotyczy jedynie przedsiębiorstw dużych w rozumieniu tej ustawy.

Czytaj więcej

Kärcher Klimatycznym Liderem Europy 2021

Prestiżowy dziennik brytyjski Financial Times opublikował na swych łamach ranking 300 europejskich firm, które najlepiej radzą sobie z redukowaniem emisji gazów cieplarnianych. Wśród wymienionych firm znalazła się także niemiecka firma rodzinna Kärcher – globalny lider w dostarczaniu technologii czyszczenia.

Czytaj więcej

Dlaczego rośnie popyt na skroplony gaz wśród przedsiębiorstw?

Według polskiej firmy konsultingowej z sektora energetycznego, Esperis, LNG – gaz ziemny w stanie ciekłym – to paliwo odnotowujące dynamiczne wzrosty popularności. W 2019 roku polski rynek małotonażowego LNG, czyli gazu dystrybuowanego w formie ciekłej, wzrósł o 19%, a w 2020 roku już o 43% rok do roku i osiągnął poziom ok. 120 tysięcy ton. Dlaczego popyt tak rośnie i czy polskie firmy muszą przygotować się do zmiany źródła, z którego pozyskują energię?

Czytaj więcej

Trendy w budownictwie przemysłowym

Niskoemisyjne budynki z zielonymi dachami, czerpiące energię wyłącznie z zasobów naturalnych, efektywnie wykorzystujące deszczówkę, otoczone płytami chodnikowymi pochłaniającymi CO2 – to nie jest obraz futurystycznego osiedla mieszkaniowego, a rzeczywistość, jaką powoli obserwujemy na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce. Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania stają się standardem, o który zabiegają najemcy oraz właściciele obiektów produkcyjnych i magazynowych. O jakich rozwiązaniach najczęściej jest mowa?

Czytaj więcej

Bezpłatne spotkania online z producentami z branży OZE i energetyki

Trwają zapisy na wydarzenie organizowane przez Departament Handlu Prowincji Jiangsu oraz Targi. Spotkania dedykowane są polskim przedsiębiorcom chcącym nawiązać współpracę z chińskimi producentami materiałów budowlanych, nowych technologii w energetyce i tworzyw sztucznych. Spotkanie online odbędzie się w dniach od 24 do 27 maja.

Czytaj więcej

Zielona energia w firmie – fakty i mity

Na temat możliwości korzystania z zielonej energii w firmie powstało wiele mitów. Część z nich, jak konieczność inwestowania w kosztowne instalacje czy długi okres zwrotu inwestycji stały się barierami, przez które aż 95% przedsiębiorców nie decyduje się na OZE[1]. Jakie warunki faktycznie należy spełnić, by móc korzystać w firmie z zielonej energii? Co przedsiębiorca może na tym zyskać?

Czytaj więcej

Jak skutecznie motywować dział techniczny do poszukiwania oszczędności?

Racjonalna gospodarka energią jest jednym z podstawowych zadań działów  technicznych zakładów przemysłowych. Większość pracowników zakładu na ogół  nie zwraca większej uwagi na jej zużycie. Niezależnie od rodzaju energii  (elektrycznej, gazu, sprężonego powietrza itp.) większość pracowników traktuje  ją jak dobro ogólnie dostępne, niewyczerpalne i nie zastanawia się nad jej kosztami ekonomicznymi i środowiskowymi. Dział techniczny musi zatem nie tylko utrzymywać urządzenia produkcyjne i infrastrukturę w dobrej kondycji technicznej, ale też inicjować projekty redukcji zużycia mediów. Tak techniczne, jak i organizacyjne.

Czytaj więcej

Zastosowanie kamer optycznych na linii produkcyjnej

Nieustanna technologiczna pogoń za zminimalizowaniem ryzyka błędów na linii produkcyjnej weszła na nowy poziom. Jego symbolem stały się kamery optyczne.

Czytaj więcej