Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły , Energetyka

31 maja 2021

Trendy w budownictwie przemysłowym

0 186

Niskoemisyjne budynki z zielonymi dachami, czerpiące energię wyłącznie z zasobów naturalnych, efektywnie wykorzystujące deszczówkę, otoczone płytami chodnikowymi pochłaniającymi CO2 – to nie jest obraz futurystycznego osiedla mieszkaniowego, a rzeczywistość, jaką powoli obserwujemy na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce. Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania stają się standardem, o który zabiegają najemcy oraz właściciele obiektów produkcyjnych i magazynowych. O jakich rozwiązaniach najczęściej jest mowa?

Rynek magazynowy w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły na koniec grudnia ubiegłego roku 20,7 miliona m2. Cieszy nie tylko rozwój branży, ale przede wszystkim fakt, że powstające budynki coraz częściej wpisują się w trend zrównoważonego budownictwa, kładącego szczególny nacisk na ochronę zasobów naturalnych. Według badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach. Są to zarówno rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną samego budynku, jak i takie, które wpisują go w otaczający ekosystem i pozwalają na tworzenie swoistej symbiozy.

Jak zwiększyć efektywność energetyczną budynku?

Energooszczędny trend, który od kilku lat błyskawicznie rozwija się w budownictwie mieszkaniowym, dotarł także do branży magazynowej i przemysłowej. I choć warunki techniczne oraz parametry izolacyjności dla obiektów magazynowych i przemysłowych są inne niż dla budynków mieszkalnych, to kolejność stosowania się do wytycznych podobna.

– Po pierwsze trzeba ograniczyć zużycie energii poprzez zapobieganie jej marnotrawieniu, czemu służą odpowiednie materiały do wznoszenia i izolacji przegród zewnętrznych, ale także odpowiednia stolarka okienna oraz drzwiowa, która w przypadku magazynów odgrywa niezwykle ważną rolę. Następnie należy zadbać o ty, by w jak największym stopniu wykorzystać odnawialne źródła energii w codziennej eksploatacji budynku oraz próbować wykorzystać energię, która powstaje w budynku. Doskonałym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach hal, stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, maszyn produkcyjnych, wykorzystanie gruntowych wymienników ciepła, pomp ciepła, czy wreszcie ekonomiczna instalacja oświetleniowa z właściwym sterowaniem – wymienia Małgorzata Sieradzka, inżynier budowy w firmie Commercecon, specjalizującej się w generalnym wykonawstwie obiektów przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych.

Wzorcowym przykładem takiej realizacji w branży magazynowej jest centrum dystrybucyjne w holenderskim Tilburgu, które otrzymało najwyższą ocenę BREEAM w historii. Budynek „New Logic III”, przyciągający uwagę swoją cylindryczną bryłą, zgodnie z uwzględnionymi w procedurach certyfikacyjnych kryteriami, uzyskał aż 98,48 proc. punktów na skali energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

Obiekty przemysłowe wpisane w otaczający ekosystem

O ile wymagania techniczne dotyczące...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy