Wykonywanie instalacji odnawialnych źródeł energii przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – podstawowe zagadnienia prawne

Energetyka

Przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii umożliwiają zarówno wspólnotom, jak i spółdzielniom mieszkaniowym korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w drodze wykonywania instalacji OZE. W niniejszym artykule przyjrzymy się powyższemu zagadnieniu od strony obowiązujących przepisów prawa, mając na uwadze, że inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym szczególnie pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, zyskują coraz więcej zwolenników wśród odbiorców indywidualnych, szczególnie dzięki możliwości dofinansowania fotowoltaiki i pomp ciepła z różnych programów, zarówno rządowych, jak i ze strony samorządów lokalnych.

I. Wspólnota oraz spółdzielnia mieszkaniowa jako wytwórca energii elektrycznej lub ciepła z odnawialnych źródeł energii

Zgodnie z przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii1, wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą być wytwórcami oraz odbiorcami wytworzonej przez siebie energii z instalacji OZE. Stosownie bowiem do art. 2 pkt 27a u.o.z.e., wspólnoty lub spółdzielnie mogą zostać zaliczone do kategorii „prosumentów energii odnawialnej”, czyli odbiorców końcowych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo energetyczne2, wytwarzających energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji (tj. instalacji OZE o łącznej mocy elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW).
Prosumentem, czyli jednostką pożytkującą i produkującą prąd, może być nie tylko odbiorca indywidualny (osoba fizyczna), ale również spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, pod warunkiem, że produkcja energii elektrycznej nie jest głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej. Sam termin „prosument” powstał z połączenia słów „producent” i „konsument”. Prosument jest zatem konsumentem dóbr lub usług, które wytwarza dla zaspokojenia własnych potrzeb, na własny użytek. Taka definicja pozwala spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym na korzystanie z instalacji OZE na podobnych zasadach, jak w przypadku odbiorców indywidualnych.
Podkreślenia wymaga, iż wyłącznie kumulatywne spełnienie przesłanek, o których mowa w art. 2 pkt 27a u.o.z.e., pozwala przyznać wytwórcy energii odnawialnej status prosumenta3. Po pierwsze, prosument może wytwarzać energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, która – bez względu na źródło energii odnawialnej – musi stanowić wyodrębniony zespół urządzeń służących do wytwarzania energii i wyprowadzania mocy, w których energia elektryczna jest wytwarzana. Po drugie, taka działalność może być wykonywana jedynie w celu zużycia energii na potrzeby własne, przy cz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy