Elementy złączne

Technologie łączenia Produkcja

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną linię montażową, maszynę czy jakikolwiek trochę bardziej złożony produkt bez elementów złącznych. Zastanówmy się, czym są elementy złączne i jakimi cechami powinny się charakteryzować, aby spełniały wszystkie swoje funkcje i zadania, jakie są przed nimi stawiane.

Mianem elementów złącznych określa się różnego rodzaju produkty, których głównym zadaniem jest pewne i trwałe mechaniczne połączenie ze sobą dwóch lub więcej elementów konstrukcyjnych, zarówno maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych, wyrobów, jak i innych, dowolnych produktów. Spotkać je można praktycznie w każdym obszarze działalności człowieka, od zaawansowanego przemysłu kosmicznego, przez przemysł mechaniczny i elektryczny po produkcję zabawek, budownictwo, a nawet rolnictwo.
Co ważne, elementy złączne charakteryzują się również wysoką powtarzalnością, dzięki czemu można je uzywać i nabywać w ilościach hurtowych. Cechują się też znormalizowanymi, ujednoliconymi kształtami, formą i rozmiarami. Innymi słowy, występują one w konkretnych rozmiarach i kształtach. Do elementów złącznych należą przede wszystkim różnego rodzaju śruby, wkręty dociskowe, zarówno do metalu, tworzyw sztucznych, jak i drewna, wszelkiej formy kotwy, nity, nakrętki, nitonakrętki, zawleczki, pierścienie, podkładki, opaski zaciskowe, w tym trytytki, wpusty, sworznie, kołki, pokrętła, blachowkręty, pręty gwintowane oraz wszelkiego rodzaju gwoździe.
Większość wymienionych tu elementów uszeregować można w kilku podkategoriach lub wyodrębnić z nich kolejne podrodzaje. Przykładem takiego podziału mogą być śruby z gwintem na całości albo części trzpien...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy