Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

8 września 2021

Koncepcja wzmacniająca strukturę świata

0 196

Wprawdzie ta powszechna dolegliwość nie jest groźna dla życia, ani zakaźna, ale bardzo trudna do zwalczania i niezwykle kosztowna dla społeczeństwa: przewlekły ból pleców. Napędzany silnikami egzoszkielet może przynieść ulgę szczególnie narażonemu na ból kręgosłupowi lędźwiowemu. Francuski producent Japet stawia na firmę FAULHABER, ponieważ jego produkt wymaga najwyższej jakości i liczy się każdy gram.

Ból pleców jest przyczyną jednego na dziesięć zwolnień lekarskich i 13% wcześniejszych emerytur. 80% ludzi doświadczyło tej dolegliwości, a od 10 do 20% całej populacji zmaga się z bólem przewlekłym. Dane pochodzą z Francji, gdzie roczne koszty z tego tytułu dla gospodarki i systemu opieki zdrowotnej szacuje się na 20 miliardów euro. Liczby te są podobne we wszystkich krajach uprzemysłowionych.

Niekorzystne obciążenie i ciągłe przeciążanie kręgosłupa to zdecydowanie najczęstsze przyczyny przewlekłych bólów pleców. Niewłaściwego obciążenia można naprawdę łatwo uniknąć, przestrzegając jednej prostej zasady: należy zawsze podnosić ciężary ruchem kolan, utrzymując górną część ciała w pozycji pionowej. Jednak w życiu codziennym i w wielu zawodach przestrzeganie tej zasady często bywa trudne. Pomaganie pacjentom we wstawaniu z łóżka, wyjmowanie przesyłek z samochodu, przenoszenie ciężkich elementów w procesie produkcyjnym lub posługiwanie się przenośnymi maszynami na placu budowy może sprawić, że niezwykle trudno utrzymać obciążenie pleców w prawidłowym zakresie z punktu widzenia ergonomii. Podnoszony ciężar nieuchronnie wywiera nacisk na zgięty kręgosłup.

Negatywny efekt dźwigni pogłębia problem

Efekt dźwigni ma tutaj wyjątkowo negatywny wpływ: w zależności od kąta nachylenia 10-kilogramowa paczka może wywierać siłę nacisku do 50 kilogramów na krążki międzykręgowe dolnego odcinka kręgosłupa. Chociaż te naturalne amortyzatory zbudowane z chrząstki włóknistej są wyjątkowo wytrzymałe i sprężyste, z czasem starzeją się, i gdy są stale poddawane niewłaściwemu obciążeniu, mogą się przedwcześnie zużywać: kurczą się, efekt amortyzacji maleje, a przylegająca tkanka kostna ulega deformacji, często z bolesnymi konsekwencjami. W przypadku wypadnięcia dysku krążek międzykręgowy pęka, a jego rdzeń wysuwa się i bardzo boleśnie naciska na sąsiadujące nerwy.
 


„Jeśli nie można unikać niewłaściwego obciążenia, należy rozważyć rozwiązania przynoszące ulgę” – mówi

Antoine Noel. W 2015 roku inżynier robotyki Antoine Noel wraz z Amelie Blondeaux i Damienem Bratic założył w Lille firmę Japet. „Naszym celem było opracowanie gorsetu aktywnie podtrzymującego kręgosłup lędźwiowy. Niepożądane obciążenie powinno być kompensowane mocą silnika, chroniąc w ten sposób krążki międzykręgowe”.

Siłowniki przynoszące ulgę

Efektem ich pracy jest egzoszkielet Japet.W. Składa się on z dwóch pasów połączonych ze sobą czterema siłownikami – po dwa z każdej strony tułowia. Górny pas podtrzymuje plecy, a dolny opiera się na biodrach. Wykorzystane siłowniki to tak zwane siłowniki z amortyzacją elas...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy