Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

3 grudnia 2013

Łożyska ultra wysokich prędkości kluczem do zwiększenia osiągów

0 161
Dążenie do osiągania jak najlepszych wyników nieustannie zmusza do zwiększania prędkości produkcji oraz precyzji i niezawodności maszyn przemysłowych. Dotyczy to zarówno wytwórców obrabiarek, jak również firm dokonujących zmian projektów linii produkcyjnych.

Dążenie do osiągania jak najlepszych wyników nieustannie zmusza do zwiększania prędkości produkcji oraz precyzji i niezawodności maszyn przemysłowych. Dotyczy to zarówno wytwórców obrabiarek, jak również firm dokonujących zmian projektów linii produkcyjnych.

Sercem każdej obrabiarki są wrzeciona zapewniające wymaganą dokładność. Od ich sprawności zależy wyższa prędkość skrawania i zwiększona dokładność produkcji. Łożyska odpowiedzialne za ich pracę, w dużo większym stopniu niż jakiekolwiek inne komponenty, dyktują górną granicę prędkości pracy podzespołu. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na wysokie prędkości, japońska firma NSK, jeden z wiodących producentów łożysk do produkcji liniowej, zainwestowała w nowe technologie materiałowe i produkcyjne. Dzięki wieloletnim badaniom, możliwe stało się dostarczenie szerokiego asortymentu łożysk superprecyzyjnych. Ich zastosowanie pozwala na pracę maszyn przemysłowych z wyższymi prędkościami i osiągnąć większą precyzję, a tym samym lepsze osiągi.

- Aby opracować łożyska odpowiadające na zapotrzebowanie rynku, podjęto współpracę z firmami produkującymi obrabiarki i wrzeciona. W rezultacie współpracy, firma NSK opracowała gamę łożysk skośnych przeznaczonych do wrzecion obrabiarek pracujących w najszerszym zakresie prędkości roboczych. Tylko tego typu łożyska umożliwiają osiągnięcie wyższych prędkości skrawania wrzecion obrabiarek przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia precyzji pracy – mówi Mirosław Jaroszka, menedżer wsparcia technicznego CEE w NSK Polska.

Rozwiązany problem obciążeń termicznych

Częsty wymóg wymiany podzespołów w nowoczesnych urządzeniach obróbczych oznacza, że dla zoptymalizowania czasu produkcji wymagane są nie tylko wyższe maksymalne prędkości wrzeciona, ale także szybsze przyspieszanie i zwalnianie. Podczas okresów gwałtownych zmian prędkości, łożyska wrzecion poddawane są jednak bardzo dużym obciążeniom termicznym. Są one powodowane m.in. przez drastyczne zmiany otoczenia wynikające z obecności ciepła generowanego przez silnik i chłodzenie obudowy. Proponowanym przez NSK rozwiązaniem tych problemów jest seria wytrzymałych łożysk ROBUST przeznaczona do wrzecion pracujących z ultra wysokimi prędkościami.

Ultra wysokie prędkości serii ROBUST

W łożyskach do ultra wysokich prędkości serii ROBUST, jako elementy toczne wykorzystuje się większą liczbę kulek o mniejszej średnicy. Umożliwia to pracę z prędkościami obrotowymi większymi o ok. 20 proc. w porównaniu do łożysk o tradycyjnej konstrukcji. Seria ROBUST zachowuje te same wymiary zewnętrzne, jak konwencjonalne łożyska skośne. Dzięki temu możli...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy