Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

10 września 2018

Monitorowanie stanu łożysk poprawia proces szlifowania

0 78
Umożliwia ocenę kondycji całej maszyny i systemu.

Monitorowanie stanu łożysk pozwala nie tylko precyzyjnie określić moment ich wymiany, ale także umożliwia ocenę kondycji całej maszyny czy systemu. Dwa praktyczne przykłady aplikacji ilustrują korzyści dla użytkowników maszyn szlifierskich oferowane przez usługi monitorowania stanu maszyn CMS (Condition Monitoring Service) firmy NSK.

Usługi monitorowania stanu maszyn CMS, stanowiące część Programu Wartości Dodanej AIP+ (Added Value Programme) firmy NSK, to metoda określająca kondycję komponentów maszyn, takich jak łożyska podczas normalnej pracy instalacji. Specjalnie opracowany w tym celu system pomiarowy rejestruje wibracje, temperaturę i prędkość obrotową komponentów maszyny i analizuje je przy użyciu zaawansowanego oprogramowania. Program tworzy wyróżnione dane wykorzystywane do szacowania przewidywalnej trwałości łożysk i wskazuje, czy np. występują oznaki niewystarczającego smarowania, wgnieceń lub błędów osiowania. Dane te pozwalają na lepszy wgląd w stan całego systemu lub procesu.

Dane procesowe można także użyć do określenia (lub przynajmniej zawężenia) możliwych przyczyn błędów kształtu w procesie szlifowania. Firma NSK wykorzystała tę metodę we własnej fabryce w Wielkiej Brytanii. W tym wypadku błędy kształtu pojawiały się w maszynach odpowiedzialnych za szlifowanie bieżni łożysk. Po kilku próbach naprawy i bezowocnym poszukiwaniu przyczyn usterek, zaczęto podejrzewać, że to łożyska muszą mieć defekt. Szukając ostatecznego rozwiązania, NSK zdecydowało się na analizę stanu za pomocą rozwiązania CMS.

Po odczycie danych z napędu i wzięciu pod uwagę istotnych czynników - takich jak szczegółowe informacje o łożyskach i napędzie - wykonano pomiary przed i po wymianie łożys...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy