Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

25 sierpnia 2014

Nowy przewodnik NSK po łożyskach do pomp i sprężarek

0 149
Odpowiednio dobrane łożyska pozwalają osiągnąć pompom i sprężarkom większą wydajność, a firmom ponosić niższe koszty eksploatacji przy jednoczesnym zmniejszeniu fizycznych rozmiarów i zwiększeniu interwału czasowego pomiędzy kolejnymi przestojami (MTBF).

Japoński producent łożysk tocznych, NSK opublikował najnowszy przewodnik pt. „Łożyska do pomp i sprężarek” zawierający informacje dotyczące innowacji w dziedzinie technologii łożyskowej i nowatorskich rozwiązań oraz konfiguracji stosowanych w pompach przemysłowych, aby zapewnić najwyższą sprawność utrzymania ruchu.

W przemyśle wydobywczym pompy są szczególnie istotne dla wydobycia, obróbki i przetwarzania surowców. Chociaż często pozostają elementem, o którym się nie pamięta, każde zaniedbanie może skutkować nagłą utratą wydajności i narastającymi kosztami utrzymania.

Producenci pomp rywalizują w miniaturyzacji swoich urządzeń chcąc zapewnić bardziej kompaktowe i wydajne rozwiązania, przy jednoczesnym wydłużeniu żywotności i zwiększeniu interwału czasowego pomiędzy kolejnymi przestojami. Potrzeby zwiększają oczekiwania wobec łożysk kulkowych i wałeczkowych używanych w przemyśle wydobywczym. Ciągły rozwój technologii łożyskowej jest konieczny w branży, która musi prowadzić nieustanne inwestycje, aby utrzymać stałe tempo wydobycia.

- W zależności od konstrukcji, łożyska w pompach mogą pracować pod osiowymi bądź promieniowymi obciążeniami, a także w kombinacji obu z nich. Chociaż prędkości pracy i warunki smarowania często się różnią, stałym wyzwaniem jest zapewnienie długiej żywotności oraz wysokiego MTBF w trudnych warunkach pracy – wyjaśnia Mirosław Jaroszka, menedżer wsparcia technicznego CEE w NSK Polska.

Przykłady rozwiązań dla pomp

Pompy stosowane w przemyśle wydobywczym mają różne konstrukcje i rozmiary. W zależności od pompowanego medium (np. ciecz albo gaz) używa się pomp odśrodkowych, tłokowych, śrubowych, wirowych i wirnikowych. Każda z nich ma swoje własne wymagania w zakresie projektowania łożyska. Firma NSK odpowiadając na te potrzeby przygotowała dedykowane rozwiązania dla każdej z nich:

1. Pompy odśrodkowe wymagają łożysk, które są w stanie wytrzymać obciążenia promieniowe i o...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy