Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

23 kwietnia 2018

Obróbka materiałów utwardzonych nie musi być trudna

0 83
Koniec problemów z obróbką materiałów utwardzonych.

Obróbkę materiałów utwardzonych stosuje się od dziesięcioleci, aby usprawnić i w wielu przypadkach wyeliminować operacje szlifowania powierzchni cylindrycznych. Jest to obróbka szybka i dokładna, a dzięki dostawcom takim jak Kennametal, dostępny jest szeroki asortyment ekonomicznych i przewidywalnych narzędzi skrawających, mogących poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi w obróbce stalami hartowanymi, stopami i żeliwem utwardzonym. Ale ponieważ branża lotnicza, motoryzacyjna, energetyczna i inne wciąż opracowują jeszcze bardziej odporne metale, producenci narzędzi skrawających muszą również produkować coraz wydajniejsze narzędzia, będące w stanie poradzić sobie z tymi materiałami.

Najlepsze z oferty

Właśnie to w ostatnim czasie osiągnęła firma Kennametal, wprowadzając na rynek nową płytkę KBH10 do obróbki materiałów utwardzonych, wykonaną z polikrystalicznego regularnego azotku boru (PcBN), zaprojektowaną specjalnie dla potrzeb dzisiejszego, wymagającego rynku. Helmut Gremer, starszy inżynier ds. technologii obróbki powiedział, że nowa płytka uzupełnia obecne gatunki PcBN KBH20 i KB5630 z oferty Kennametal, zapewniając ekstremalną odporność na zużycie, niezbędną do toczenia utwardzonych metali do 65 HRc, zwłaszcza tam, gdzie jest wymagane bardzo dokładne wykończenie powierzchni.

- Zauważyliśmy, że wielu producentów obniża dopuszczalne tolerancje czopów łożyskowych, pierścieni, tłoków i piast. Na przykład, tolerancje wymiarów <4 μm i mniej są coraz powszechniejsze, podobnie jak odchyłki chropowatości powierzchni poniżej Ra <0,4 μm. Te nowe klasy tolerancji zamykają lukę dla klientów, którzy potrzebują najwyższej trwałości narzędzi przy obrób...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy