Ograniczanie hałasu w rurociągach transportujących gaz

Aktualności
Wraz z wydłużaniem się rurociągu, konieczne staje się zwiększenie ciśnienia pracy i budowa tłoczni gazu

Technologię rurociągów opracowano przed wielu laty, jako najprostszy i najbardziej ekonomiczny sposób transportu dużych ilości gazu ziemnego na długich odcinkach, przenoszący gaz z nowych pól wydobywczych i innych źródeł do instalacji LNG, odbiorców lokalnych, instalacji przemysłowych i elektrowni opalanych gazem ziemnym. Rurociągi gazowe zużywają przeciętnie 2-3% energii potencjalnej gazu na przezwyciężenie strat spowodowanych tarciem na trasie, co sprawia, że stanowią bardziej efektywne rozwiązanie niż wykorzystanie transportu drogowego czy kolejowego.

REKLAMA

​​

Do „ wpychania” gazu do rurociągu transmisyjnego wykorzystuje się różnice ciśnień. Niemniej jednak wraz z wydłużaniem się rurociągu, konieczne staje się zwiększenie ciśnienia pracy i budowa tłoczni gazu (stacji kompresorowych). Zwykle są one rozmieszczone co 80 -150 km i utrzymują płynność przepływu gazu poprzez zwiększanie ciśnienia w celu skompensowania strat ciśnienia w rurociągu. Sprężarki gazu działają poprzez zwiększenia ciśnienia, ograniczanie zmniejszanie objętości gazu i zwiększenie gęstości medium.

Sieci rurociągów staja się coraz bardziej skomplikowane, obejmując więcej rozgałęzień wymagających włączania węzłów dystrybucyjnych i stacji pomiarowych, poprzez które gaz z linii wysokociśnieniowych może być kierowany do różnych linii dystrybucyjnych o mniejszym ciśnieniu. Przykładowo, wysokociśnieniowe główne linie przesyłowe działają przy ciśnie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy