Dołącz do czytelników
Brak wyników

Komentarze ekspertów

3 października 2018

Optymalizacja produkcji tektury przy użyciu olejów i smarów

0 151
Prognozy branżowe przewidują wzrost popytu na tekturowe materiały opakowaniowe. Jednak utrzymanie dobrych wyników przez firmy z branży opakowań pozostanie nadal dużym wyzwaniem. W tej sytuacji priorytetem będzie optymalizacja funkcjonowania firmy we wszystkich obszarach, również w zakresie smarowania maszyn. Odpowiedni dobór olejów i smarów jest często niedoceniany w kontekście optymalizacji biznesu.

Prognozy branżowe przewidują wzrost popytu na tekturowe materiały opakowaniowe. Jednak utrzymanie dobrych wyników przez firmy z branży opakowań pozostanie nadal dużym wyzwaniem. W tej sytuacji priorytetem będzie optymalizacja funkcjonowania firmy we wszystkich obszarach, również w zakresie smarowania maszyn. Odpowiedni dobór olejów i smarów jest często niedoceniany w kontekście optymalizacji biznesu. A przecież wysokiej jakości środki smarne mogą zapewnić producentom tektury wymierne korzyści. Rozmowa z Inken Reuser, Offer Advisorem na region EAME z ExxonMobil.

Czy producenci tektury powinni zwracać większą uwagę na wybór środków smarnych?
Zdecydowanie tak. Stosowanie właściwych olejów i smarów może pomóc zmniejszyć rachunki za prąd, wydłużyć okresy między wymianami oleju, chronić sprzęt i wydłużyć jego żywotność. Możemy również ograniczyć nieplanowane przestoje i wydłużyć czas produkcji, ale to nie wszystko, bo wśród korzyści jest również redukcja potencjalnych wycieków oleju i poprawa niezawodności maszyn.

Bezawaryjna praca tekturnic pomaga zmniejszyć koszty serwisu, a także poprawić bezpieczeństwo dzięki ograniczeniu kontaktu człowieka z maszyną. W osiągnięciu tych celów ważne jest, aby producenci tektury stosowali wysokiej jakości oleje i smary, szczególnie w łożyskach wałów. Ich pracy towarzyszą wysokie temperatury, niekorzystnie wpływające na działanie produktu smarnego.

Co wpływa na wybór środków smarnych do tekturnic?
Produkcja tektury to dla olejów i smarów wiele wyzwań, do których można zaliczyć pracę w wysokich temperaturach do 200°C lub kontakt z parą na etapie formowania. Stała ekspozycja środka smarnego na działanie wysokich temperatur może spowodować jego degradację termiczną, narażając maszynę na przyspieszone zużycie. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie olejów i smarów o wysokiej stabilności termicznej, zapewniających skuteczną ochronę sprzętu.

Istnieje również niebezpieczeństwo rozlania się kleju oraz gromadzenia się włókien i cząstek...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy