Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

25 marca 2016

Panorama Consulting

0 185
Firmy produkcyjne wydają na wdrożenie ERP 7,5% swoich przychodów.

7,5% - średnio taką część swoich przychodów przeznaczają firmy produkcyjne na wdrożenie systemu ERP. Inwestycja w oprogramowanie zwraca się zwykle po 3-4 latach a średni czas wdrożenia wynosi 18 miesięcy – wynika z raportu Panorama Consulting. To krócej niż w pozostałych branżach.

Firma analityczna zapytała w sumie ponad dwa tysiące przedsiębiorstw produkcyjnych o doświadczenia związane z wdrożeniem systemu wspierającego zarządzanie firmą, efekty, a także powody jego implementacji. Najwięcej, bo aż 18% firm wskazało na konieczność zastąpienia starego rozwiązania nowym, lepszym systemem. 15% ankietowanych przyznało, że główną przyczyną wdrożenia była potrzeba dalszego rozwoju firmy, niemożliwa do realizacji bez nowoczesnych narzędzi IT. Wśród istotniejszych powodów implementacji wskazywanych przez przedstawicieli firm produkcyjnych były także: chęć zapewnienia lepszej obsługi klientów, wyższej wydajności oraz spełnienia wymagań stawianych przez regulatora.

Producent czyli klient najbardziej wymagający

Analitycy Panorama Research przyjrzeli się także harmonogramowi wdrożeń. Średni czas implementacji systemu wspierającego zarządzanie w branży produkcyjnej (od analizy przedwdrożeniowej do testów i nadzoru nad uruchomionym oprogramowaniem) wyniósł 18 miesięcy i był o trzydzieści procent krótszy w porównaniu do innych branż, gdzie średni czas wdrożenia ERP przekracza dwa lata. To o tyle ciekawe, że wymagania firm produkcyjnych są znacznie wyższe. Według danych firmy analitycznej, liczba aplikacji ERP ściśle dostosowywanych do specyfiki firmy jest w branży produkcyjnej ponad dwukrotnie wyższa niż w pozostałych sektorach. Aż 26% przedsiębiorstw produkcyjnych modyfikuje przynajmniej 50% kodu źródłowego aplikacji. Dla porównania, w innych branżach tylko 11% firm dopasowuje systemy w takim samym stopniu.

Jak wyjaśniają analitycy Panorama Consulting, tak duży poziom kastomizacji wynika nie tylko z mocnej specjalizacji firm produkcyjnych, ale także faktu, że większość dostawców systemów ERP nie jest w stanie specjalizować się w tworzeniu dedykowanych rozwiązań dla różnych branż. Na poziom kastomizacji istotny wpływ ma zarówno wybór systemu (na rynku są rozwiązania lepiej i...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy