Raport – Obrabiarki CNC w Polsce

Przemysł w Polsce

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez sterowanych numerycznie centrów obróbczych i obrabiarek CNC. Sam skrót CNC (ang. Computerized Numerical Control) czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi dokładnie określa sposób pracy tego typu obrabiarek. Są to po prostu sterowane cyfrowo – za pomocą mikrokontrolera lub komputera przemysłowego – urządzenia, które można w dowolny, interaktywny sposób zaprogramować. Wykonują one nie tylko polecenia, ale dostarczają również do układu sterującego szeregu informacji zwrotnych o przebiegu obróbki.

Jak można się domyślić,  maszyny i centra obróbcze skonstruowane w tej technologii to obecnie najnowocześniejsze obrabiarki o różnym zastosowaniu, które są dostępne na rynku. Dzięki możliwości programowania mogą one nie tylko w sposób powtarzalny produkować bez nadzoru człowieka długie serie produktów, ale można dzięki nim zindywidualizować produkcję tak, że każdy kolejny, obrabiany przedmiot będzie zupełnie inny, zgodnie z indywidualnym, jednostkowym zamówieniem klienta i zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0.
Z mechanicznego punktu widzenia są to typowe obrabiarki do metalu, blach, drewna czy np. wycinarki laserowe lub plazmowe. Różnice znajdziemy w sterowaniu i automatyce przezbrajającej maszynę do kolejnych operacji. Ich sercem jest bowiem zaawansowany komputer sterujący, który pozwala na dokładne, zgodne z programem rozplanowanie operacji obróbczych i precyzyjne wykonanie ich kolejnych etapów, z uwzględnieniem sprzężenia zwrotnego z czujników mówiących o przebiegu obróbki.
Innymi słowy, zaprogramowany system sterujący zapewnia dokładną i powtarzalną pracę maszyny, dzięki zamkniętemu układowi zwrotnemu, który powoduje, że po wykonaniu założonej pracy dany element obrabiarki automatycznie wraca do swojego pierwotnego położenia z bieżącą korektą zapisanych w kontrolerze założeń czy to programowych, czy to parametrów sterujących. To sprawia, że obróbka materiałów maszynami CNC jest precyzyjna, powtarzalna, szybka i wyjątkowo skuteczna, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia produkcji powtarzalnej, cechującej się wysoką jakością w jak najkrótszym czasie. 
Maszyny dostępne na rynku oczywiście ewoluują. Ewoluują też oczekiwania wobec nich. Zgodnie z procesowym podejściem do zakupów nowych środków produkcji, konieczna jest analiza możliwości oferowanych na rynku obrabiarek. Należy też dokładnie przeanalizować obecne i przyszłe potrzeby dotyczące parku maszynowego, serwisu przed- i posprzedażowego, dostępności części zamiennych, a także rynku jako całości. Nie warto bowiem wchodzić w rozwiązania, które są już w okresie schyłkowym i za kilka lat nie będą dostępne na rynku.

REKLAMA

​​

Produkcja obrabiarek w Polsce i na świecie

Według raportu firmy Grand View Research „Computer Numerical Control Machines Market 2023–2030”, globalny rynek maszyn sterowanych nu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy