Serwis obrabiarek CNC

Temat numeru Maszyny i urządzenia

Na polskim rynku działa obecnie co najmniej kilkunastu producentów obrabiarek CNC i kilkadziesiąt firm sprzedających maszyny CNC z całego świata. Są to zarówno centra obróbcze, centra frezarskie, tokarskie, prasy, wycinarki laserowe i plazmowe, a nawet maszyny CNC do obróbki drewna. Urządzenia te, jak każdą maszynę, trzeba jednak serwisować. W ramach naszego cyklu – panelu ekspertów – o tym, jak wygląda od strony producenta i dostawcy serwis obrabiarek CNC porozmawialiśmy z Panem Grzegorzem Kominkiem, prezesem zarządu Chiron Polska, Panami Michałem Załachowskim, kierownikiem serwisu SW Polska i Grzegorzem Soczówką, inżynierem serwisu SW Polska oraz z Dariuszem Gawłem, kierownikiem serwisu firmy MetalTeam.

Wwiększości zakładów to właśnie dział służb utrzymania ruchu odpowiada za zapewnienie ciągłości produkcji. To jego pracownicy mają obowiązek zadbać o maszyny i pilnować terminów regularnego prowadzenia przeglądów technicznych, które powinny być realizowane przez autoryzowany serwis producenta. Należy też pamiętać, że charakterystyczną cechą maszyn CNC jest połączenie w nich trzech elementów: mechaniki, która warunkuje fizyczną pracę maszyny napędzanej silnikiem, instalacji elektrycznej, która odpowiada za zasilanie i umożliwia wykonywanie zadań obróbczych oraz cyfrowego systemu sterowania. Utrzymanie pełnej sprawności maszyny wymaga zachowania kontroli nad każdym z nich, a przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki serwisowej pozwala na zauważenie potencjalnych usterek i naprawę, zanim nastąpi awaria. Podobnie jak w wypadku samochodów – istotna jest również kontrola poziomu oraz uzupełnianie niezbędnych płynów eksploatacyjnych.

REKLAMA

​​

Posprzedażowa obsługa maszyn CNC

Od chwili instalacji przez dostawcę obrabiarka CNC powinna podlegać ściśle określonym procedurom związanym z jej rozruchem, utrzymaniem i serwisem. Zazwyczaj ustala się też wt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy