Remedium na trudne czasy?

Aktualności Automatyzacja i robotyzacja

Roboty przemysłowe powoli zaczynają odgrywać rolę uniwersalnego lekarstwa na choroby współczesnego przemysłu. Do najpoważniejszych zalicza się brak wykwalifikowanej kadry i wysokie ceny energii.

Niektóre niezależne badania rynkowe pokazują, że w firmach funkcjonuje już ponad 3,5 mln robotów przemysłowych, na wdrożenia których wydano ponad 15 mld dol. Ostatnie lata nieco spowolniły ekspansję robotów, ale jej nie zatrzymały. Dwa lata temu firmy zainstalowały ponad pół miliona robotów. Duże wzrosty w tym sektorze były udziałem m.in. krajów europejskich, w tym Polski, oraz azjatyckich – z tradycyjnie dużym udziałem Chin. Wiele wskazuje, że i poprzedni rok też nie był najgorszy, przy czym analitycy stwierdzają, że nastąpiło pewne spowolnienie w Azji i przyspieszenie w USA i Kanadzie. Pewne jest jednak to, że po pandemicznej zadyszce robotyka przemysłowa odzyskała oddech.

Pomyślna rekonwalescencja

Polska jest postrzegana jako rynek z potencjałem wzrostowym. Obecny poziom robotyzacji w Polsce plasuje nasz kraj w środku drugiej dziesiątki krajów – w 2021 r. wdrożono grubo ponad 3 tys. urządzeń. O ile lata 2019–2020 były latami spadkowymi – w dużej części z powodu pandemii, o tyle już 2021 był rokiem całkiem niezłym. Wiarygodnych danych za rok 2022 jeszcze nie ma, choć specjaliści uważają, że był to rok niezły. Także i w tym roku możemy być świadkami sporego wzrostu, choć czynnikiem determinującym sytuację w dużym stopniu pozostaje agresja rosyjska na Ukrainę.
Polska nie różni się zbytnio od innych krajów – jeśli...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy