Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

9 listopada 2020

Roboty i pieniądze – różne formy finansowania robotyzacji

0 164
Finansowanie inwestycji w robotyzację było tematem szóstego spotkania z cyklu „Cobots Expert’s Breakfast” organizowanego przez Universal Robots.

Główne poruszone obszary to zwrot z inwestycji w roboty współpracujące, doświadczenia klienta z sektora MŚP, instrumenty finansowe proponowane przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, projekt ulgi na robotyzację oraz formy takie jak leasing i robot jako usługa. W spotkaniu udział wzięli Daniel Niepsuj, Universal Robots, Piotr Kryjom, Platforma Przemysłu Przyszłości, Nikodem Bernacki, Bernacki Industrial Services, Anna Kuptel, DLL oraz Krzysztof Dragon, Rentcobot.

ROI – roboty współpracujące

Średni zwrot z inwestycji w roboty współpracujące Universal Robots oszacowany na podstawie informacji od klientów z całego świata to 10,5 miesiąca. W polskich warunkach w zależności od aplikacji i pozostałych czynników okres zwrotu jest nieco dłuższy. Przy instalacjach kolejnych cobotów zwrot następuje szybciej – ma na to wpływ lepsza znajomość technologii i umiejętność dostosowania jej do warunków konkretnego zakładu.

- Roboty współpracujące mogą być bardzo szybko wdrożone i uruchomione – dzięki temu inwestycja zaczyna spłacać się praktycznie z dnia na dzień. W ostatnich miesiącach przedsiębiorstwa zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo inwestycji – widzimy zainteresowanie różnymi formami zakupu. Programy wspierające są dodatkowym bodźcem do rozważania robotyzacji, szczególnie w przypadku firm, które jeszcze nie mają doświadczeń w tym obszarze – mówi Daniel Niepsuj, menedżer ds. rozwoju sprzedaży, Universal Robots.

Bernacki Industrial Services, firma z sektora MŚP specjalizująca się w produkcji komponentów dla montowni i OEM z różnych sektorów, wdrożyła 3 coboty UR10e do obsługi 7 z 11 posiadanych maszyn CNC. „Robotyzacja stanowisk trzykrotnie podniosła naszą wydajność oraz pozwoliła kontrolować terminy realizacji poszczególnych zleceń. Szybko zdobyliśmy wiedzę na temat robotów współpracujących. Przy trzecim cobocie Universal Robots inwestycja zwróciła się w 12 miesięcy” – mówi Nikodem Bernacki, dyrektor zarządzający, Bernacki Industrial Services.

Universal Robots uruchomił niedawno kalkulator ROI online – narzędzie pomocne szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy