Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

21 września 2020

Spółki „covidowe” straciły impet

0 154
W sierpniu wartość Giełdowego Indeksu Produkcji wzrosła o 5,32% osiągając poziom 808,43 punktów, przekraczając granicę 800 punktów po raz pierwszy od gwałtownej przeceny, która dotknęła warszawską Giełdę Papierów Wartościowych na przełomie lutego i marca. Mniejsze znaczenie dla wyniku GIP60 miały w tym miesiącu spółki „covidowe”, co zdarzyło się po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa.

Analitycy z DSR podsumowali Giełdowy Indeks Produkcji (GIP) za miesiąc sierpień. W poniższym komunikacie dr Maciej Zaręba - analityk i współtwórca GIP, z DSR S.A.  podaje:

Indeks GIP60, składa się z 60 największych polskich spółek produkcyjnych notowanych na WGPW, z ustaloną wartością bazową 1000 punktów reprezentującą jego sumaryczną kapitalizację na dzień 1 stycznia 2016 roku. Cztery lata później, tuż przed pandemią koronawirusa, GIP60 znajdował się 20% niżej, oscylując wokół granicy 800 punktów i to pomimo stosunkowo dobrej koniunktury, która w polskim sektorze produkcyjnym utrzymywała się od wielu miesięcy. Wybuch pandemii koronawirusa i zamrożenie gospodarki spowodowały znaczny odpływ kapitału z rynku akcji, co przełożyło się na kolejny cios dla indeksu GIP60, który w połowie marca spadł nawet poniżej granicy 500 punktów.

Sierpniowe przełamanie

Od tego momentu GIP60 miesiąc po miesiącu pnie się w górę odrabiając tegoroczną stratę. W sierpniu na kilku pierwszych sesjach kurs GIP60 podskoczył do rocznego maksimum i przez resztę miesiąca poruszał się w przedziale 800 – 820 punktów. Co warte jest odnotowania, w połowie sierpnia ustalił nowy rekord 2020 roku wynikiem 818,24 pkt.

Podobnie w sierpniu zachowywał się cały rynek główny, który zaliczył doskonałą pierwsza połowę miesiąca, po to by w drugiej połowie redukować skalę tych wzrostów. Indeks WIG ostatecznie zamknął sierpień ze zwrotem na poziomie 2,3%, największe spółki z WIG20 w drugiej połowie miesiąca zredukowały wzrost do 1,8%, a najmniejsze spółki z SWIG80 w podobnym scenariuszu ustaliły wynik miesięczny na poziomie 2,0%. Wyjątkiem były spółki średnie z MWIG40, które zachowywały s...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy