Studium przypadku: Optymalizacja zużycia sprężonego powietrza podczas odmuchu w drukarni

Maszyny i urządzenia

Oszczędności to jedna z głównych trosk przedsiębiorców, którzy stale poszukują sposobów na zoptymalizowanie swojej działalności. To nie jest zaskakujące, że starają się znaleźć rozwiązania, które pozwolą obniżyć zużycie zasobów, jednocześnie zachowując wysoką efektywność.

Klient firmy Pneumat System, prowadzący drukarnię, również podążał tą ścieżką, a my byliśmy w stanie pomóc mu zmodernizować swoje procesy odmuchu. Dzięki wprowadzeniu oszczędnych rozwiązań udało się zredukować zużycie powietrza o dwukrotność. To doskonały przykład, jak działania zmierzające ku efektywności mogą przynieść znaczące korzyści finansowe i środowiskowe.

W środowisku przemysłowych drukarni proces odmuchu pełni istotną rolę, pomagając w dokładnym oczyszczaniu i suszeniu zadrukowanych kartek papieru. Jednak ze względu na dużą liczbę punktów odmuchowych rozmieszczonych w różnych częściach maszyn, ten proces może znacząco pochłaniać zasoby powietrza. W odpowiedzi na to wyzwanie, Klient firmy Pneumat poszukiwał skutecznego i oszczędnego rozwiązania, które pozwoliłoby zoptymalizować zużycie tego medium. Przeczytaj nasz studium przypadku, aby dowiedzieć się, jakie konkretne rozwiązanie przyniosło pozytywne rezultaty u Klienta z sektora przemysłu papierniczego.

W jednej z drukarni naszego klienta, liczba punktów odmuchu była znacząca, a co za tym idzie, generowała znaczne koszty. Jednak po dokonaniu optymalizacji tego procesu udało się zredukować zużycie powietrza aż o 50%! Oto jak wyglądała sytuacja przed naszą interwencją:

Poprzedni stan - przed wdrożeniem rozwiązań Pneumat.:

  1. W zakładzie drukowano między innymi czasopisma, które przed docięciem, złożeniem i sklejeniem wymagały dokładnego wysuszenia i oczyszczenia z pyłu.
  2. Do tego celu wykorzystywano system odmuchu zamontowany na maszynie drukarskiej, który składał się z aż 72 punktów odmuchu.
  3. W ramach systemu odmuchiwanie korzystano z węży segmentowych, gdzie otwory wylotowe miały średnicę około 0,5 cm. To powodowało znaczne zużycie powietrza (ok. 7 m³/h w jednym punkcie). Dodatkowo brakowało gumowych nakładek, które mogłyby ograniczyć przepływ powietrza w niektórych punktach.
     

Dzięki naszej interwencji, udało się znacząco zoptymalizować ten proces, co zaowocowało znacznymi oszczędnościami!
 

Usprawniony proces po wdrożeniu rozwiązań Pneumat.:

W drukarni proces odmuchu jest niezbędny do skutecznego suszenia tuszu na kartkach i dokładnego oczyszczenia ich z pyłu i innych zanieczyszczeń. W przypadku Klienta firmy Pneumat, ten proces miał jednak duże pole do poprawy, ze względu na znaczne zużycie powietrza. Istniejący system, oparty na wężach segmentowych, nie był w stanie efektywnie kontrolować ilości zużywanego powietrza (działały one na zasadzie podobnej do większości narzędzi jakimi są pistolety do przedmuchu). W rezultacie marnowano więcej medium niż to było faktycznie potrzebne do zadania.

Po przeprowadzeniu testów kilku różnych dysz, Klient Pneumat. wybrał te, które okazały się najbardziej oszczędne. Wybór padł na dysze Venturiego, które w trakcie pomiarów przepływomierzem osiągnęły najlepsze wyniki. Dysze Venturiego są głośniejsze od standardowych, ponieważ podczas odmuchiwania dodatkowa porcja powietrza jest wciągana przez otwory w korpusie, generując hałas. Jednak w kontekście konkretnej aplikacji hałas nie stanowił problemu.

Głównym powodem wyboru tych dysz była ich zdolność do generowania dużej ilości powietrza przy stosunkowo niskim zużyciu, co było idealne dla lekkich kartek, do których odmuchiwania były wykorzystywane. Dodatkowo, zasugerowaliśmy użycie elastycznych węży z możliwością kształtowania, które zawierały w sobie metalowy drucik, pozwalający na dowolne modelowanie przewodu. Dzięki temu operator mógł precyzyjnie ukierunkować dysze bez obawy, że wąż zmieni położenie.

Dzięki optymalizacji układu udało się obniżyć zużycie powietrza z 7 m³/h do zaledwie 3-4 m³/h w każdym z użytkowanych punktów. To znacząca oszczędność i wydajność przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości procesu.

Gdzie jeszcze można zastosować tego rodzaju rozwiązanie?

Rozwiązanie oparte na dyszach Venturiego i plastycznych wężach może być skutecznie wykorzystane nie tylko do odmuchu lekkich elementów, które nie wymagają dużego ciśnienia powietrza, natomiast potrzebują znacznej ilości medium. Jest to rozwiązanie oszczędne, które pozwala na efektywną kontrolę kosztów w zakładzie produkcyjnym. Jednak warto zaznaczyć, że duża ilość punktów odmuchowych może prowadzić do znacznego wzrostu poziomu hałasu na hali produkcyjnej. Dlatego przed zastosowaniem tego rozwiązania, zawsze warto dokładnie rozważyć, czy jest ono odpowiednie w konkretnej aplikacji. Z powodzeniem produkty związane z odmuchem znajdą zastosowanie w przemyśle spożywczym, młynach, przemyśle celulozowo-drzewnym.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą techniki odmuchu/przedmuchu proponowaną przez Pneumat na https://www.pneumat.com.pl/technika-odmuchu-przedmuchu

Te i inne produkty pneumatyczne zamówić można przez sklep internetowy z pneumatyką dla firm u polskiego lidera pneumatycznego, który wspiera w praktycznych rozwiązaniach firmy różnych branż. Eksperci Pneumat są gotowi pomóc każdemu Klientowi, zawsze starając się zrozumieć ich potrzeby i rozwiązywać obecne problemy oraz zapobiegać potencjalnym trudnościom. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady w ważnych kwestiach dotyczących Twojej działalności, zachęcamy do skontaktowania się z doradcami technicznymi firmy Pneumat.!

Przypisy