Systemy wentylacji i klimatyzacji dla obiektów produkcyjnych

Utrzymanie ruchu

W procesach produkcyjnych ogrzewanie i chłodzenie mogą być kluczowe dla zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktu, ale stanowią także kluczowy czynnik dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. W wielu fabrykach pracownicy pracują w warunkach dużego zapylenia lub są narażeni na bardzo wysokie albo bardzo niskie temperatury. Takie niesprzyjające warunki mogą wpływać nie tylko na samopoczucie, ale przede wszystkim na koncentrację pracowników. Zaburzenia koncentracji mogą bowiem skutkować wypadkami w zakładach przemysłowych. 

Utrzymywanie właściwych warunków termicznych zapewnia odpowiednia klimatyzacja. Właściwa wentylacja to ochrona nie tylko przed temperaturą czy nadmiernym zapyleniem, ale też np. przed oparami niebezpiecznych substancji. Wadliwie funkcjonujące urządzenia klimatyzacyjne w takim wypadku mogą mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia i życia pracowników. 

REKLAMA

​​

Odpowiednia wentylacja

Bezpieczne środowisko pracy jest ściśle związane z odpowiednią wymianą powietrza w zakładzie produkcyjnym. W obiektach przemysłowych wentylacja, poza dostarczaniem świeżego i odprowadzaniem zanieczyszczonego powietrza, pełni również szereg innych funkcji, takich jak usuwanie kurzu, zapylenia, substancji chemicznych. Nowoczesne systemy wentylacyjne ukierunkowane są także na odzysk ciepła, dzięki czemu firma może zaoszczędzić na kosztach wynikających z mniejszego zapotrzebowania na dodatkowe ogrzewanie.

W procesie wentylacji zachodzi wymiana zużytego i brudnego powietrza na świeże oraz czyste, które czerpie się z zewnątrz. 

W obiektach o dużej powierzchni niezwykle ważne jest usprawnienie tego mechanizmu. Zdecydowana większość systemów wentylacji profesjonalnej działa z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych – w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy