Sześć kroków doskonalenia Zarządzania Majątkiem i Utrzymania Ruchu

Utrzymanie ruchu

Zarządzając dużą ilością majątku technicznego, infrastruktury budynkowej i mediowej oraz powiązaną z tym majątkiem organizacją, należy zbudować odpowiedni system, który pozwoli nie tylko na dobry nadzór bieżący nad funkcjonowaniem majątku i jego bezpieczeństwem, ale również pozwoli na skuteczne zarabianie pieniędzy.

Inżynierowie i managerowie techniczni, nawet wysokich szczebli, w przeważającej większości nie są nauczeni odpowiedniego chwalenia się swoimi sukcesami. Wniosek tego typu mogę poprzeć opisem sytuacji, w których na wielu wydarzeniach polskich i międzynarodowych pytałem uczestników o konkretne zdarzenia w firmach oraz o wyniki krótkich auto-audytów, które przeprowadziliśmy podczas szkoleń otwartych i dedykowanych SEAM Group na przestrzeni ostatnich 14 lat. Pomimo wykonywania ogromu znakomitych działań w obszarach technicznych, które obiektywnie przynoszą organizacji zyski (i inne korzyści), służby techniczne nie potrafią (lub nie chcą) tego wykazywać, skazując się na pozostawanie w świadomości firmy jako strona czysto kosztowa. Skuteczny system zarządzania majątkiem to taki, który zarabia dla firmy pieniądze i jest w stanie to wykazać. 

REKLAMA

​​

Sprawdź siebie

Jeżeli to czytasz, to prawdopodobnie jesteś związany z Utrzymaniem Ruchu, inwestycjami, infrastrukturą – potocznie i ogólnie mówiąc – techniką. Czy Ty/Twój zespół znajdujecie przyczyny najpoważniejszych awarii w firmie i później je usuwacie/pracujecie nad obniżeniem prawdopodobieństwa lub konsekwencji takiego zdarzenia na przyszłość? 
Jeżeli odpowiedź brzmi tak i co najmniej raz na kwartał (czy 6 miesięcy) dokonujecie znaczącej zmiany w systemie technicznym, powodując zwiększenie dostępności i pewności działania lub zmniejszenie konsekwencji potencjalnej istotnej awarii, to gratuluję. Teraz drugie pytanie: Czy podsumowujecie, ile rocznie zostało wydane na takie modernizacje/modyfikacje per każdy problem, ile na przykładzie tego problemu zarobiliście w perspektywie roku (może to być ujemne), ale także w perspektywie 5 lat (gdzie zawsze powinno być dodatnie, chyba że chodziło stricte o bezpieczeństwo lub compliance)? Czy pokazujecie, w jakim stopniu dany problem zosta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy