Taśmy termotransferowe: komu i do czego mogą się przydać?

Aktualności

Taśmy termotransferowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w drukowaniu oznaczeń. Znajdziemy je w biurach, halach produkcyjnych, magazynach i laboratoriach, a także w mikrofirmach, gdzie są stosowane do oznaczania gotowych wyrobów.

Druk może być czarny, biały lub w innym, wybranym kolorze. Może być też metaliczny, a nawet mieć postać hologramu lub być widoczny wyłącznie w świetle ultrafioletowym. Tu naprawdę każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Trochę historii

Wszechstronność taśm wynika z ich zróżnicowania, a także szybkiego rozwoju materiałów eksploatacyjnych oraz odpowiednich urządzeń. 

W drukarkach termotransferowych stosowane są coraz wyższej jakości podzespoły oraz głowice o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają uzyskać bardzo wysokiej jakości druk. Z kolei coraz lepsze taśmy termotransferowe odpowiadają za wysoką trwałość i odporność druku na, czasami bardzo specyficzne, warunki otoczenia. 

Produkcja

Stosowane w liniach produkcyjnych taśmy termotransferowe używane są do drukowania etykiet identyfikacyjnych i produktowych oraz innych oznaczeń.

Mogą być używane do drukowania bezpośrednio na elastycznych opakowaniach, na przykład w przemyśle spożywczym i kosmetycznym lub w przemyśle odzieżowym, w którym wykorzystuje się je do drukowania metek i wszywek. Dlatego w ich przypadku istotna jest bardzo wysoka jakość i trwałość nadruków, umożliwiająca późniejszą identyfikację oraz śledzenie wyrobu. 

Stosuje się tu głównie wysokiej jakości taśmy termotransferowe o dużej trwałości i wysokiej prędkości druku oraz szerokim zakresie zastosowań.

Jak mówi Mariusz Baranowski, specjalista ds. testowania produktów i rozwiązań w Dziale Rozwoju Produktu w firmie Etisoft: Najlepszym polecanym przez nas rozwiązaniem dla branży motoryzacyjnej, AGD, elektronicznej oraz chemicznej, wszędzie tam, gdzie druk musi sprostać najtrudniejszym warunkom, są taśmy, w których barwnik zawiera żywicę, a dodatkowa powłoka antystatyczna chroni głowicę drukującą przez zniszczeniem.
 


Laboratoria i R&D

Tu taśmy termotransferowe wykorzystywane są w przeróżnych - zautomatyzowanych i manualnych - systemach laboratoryjnych do drukowania oznaczeń oraz etykiet identyfikacyjnych z kodami kreskowymi umożliwiającymi, na przykład, śledzenie odczynników, materiałów i próbek. 

Ich podstawową cechą jest konieczność zapewnienia czytelności kodów kreskowych nawet po wielu latach przechowywania materiałów. Czasami w niskich, a nawet bardzo niskich temperaturach. Na przykład w przypadku systemów kriogenicznych. 

Logistyka i magazyny

Czym byłaby logistyka, transport i łańcuchy dostaw bez etykiet i oznaczeń transportowych? Wysokiej jakości taśmy termotransferowe są tu odpowiedzialne za druk odpowiedniej jakości, trwałych kodów kreskowych umożliwiających odczyt, nawet gdy produkt został wcześniej zafoliowany. 

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla logistyki, transportu i handlu, gdzie niezbędne jest oznaczenie wyrobu, towaru lub ładunku, są taśmy, które pozwalają na oznaczenia charakteryzujące się krótkim cyklem życia, zwykle niezbędne wyłącznie na czas transportu – wyjaśnia Mariusz Baranowski.

Biuro i administracja

Taśmy termotransferowe używane w działach administracji i biurach, wykorzystywane są do drukowania różnego rodzaju etykiet samoprzylepnych i oznaczeń, etykiet adresowych i informacyjnych, a także oznaczeń archiwów i majątku trwałego. Dlatego muszą być trwałe i zapewniać dobrą czytelność kodów kreskowych nawet po wielu latach.

Podstawą sukcesu jest taśma termotransferowa dobrana odpowiednio do zastosowania. Jak mówi ekspert z firmy Etisoft: Nasze taśmy termotransferowe pozwalają dobrać rozwiązanie zaspokajające potrzeby praktycznie każdego klienta, zarówno pod względem kosztów, jak i trwałości oznaczeń. Jednak, aby było ono w „pełni trafione”, musimy poznać potrzeby klienta i jego specyficzne wymagania. Pozwala nam to - na bazie własnego doświadczenia, jak i wyników testów- zaproponować rozwiązanie, które spełni, a nawet przewyższy wymagania

To ważne, bo kombinacji taśma transferowa - etykiety- drukarka do etykiet jest wiele. I dopiero odpowiednie ich połączenie pozwala uzyskać zoptymalizowane pod względem kosztów i trwałości rozwiązanie dla praktycznie każdej firmy i branży. Jednak do tego potrzebna jest nie tylko specjalistyczna wiedza, ale także doświadczenie. 

Dlatego szukając takiego rozwiązania dla swojej firmy, najlepiej jest zwrócić się z pytaniem do specjalistów, którzy pomogą wybrać nie tylko odpowiednią taśmę termotransferową, ale dobiorą do niej odpowiednie etykiety oraz drukarkę. 

Przypisy