Dołącz do czytelników
Brak wyników

Diagnostyka

2 kwietnia 2021

NR 2 (Marzec 2021)

Właściwie przeprowadzona diagnostyka jako gwarancja bezpieczeństwa procesów produkcyjnych

0 176

Diagnostyka, jaka znajduje zastosowanie w przemyśle, jest bardzo szerokim zagadnieniem. Wykorzystuje się do niej wiele różnych narzędzi i metod. Wszystko 
po to, aby szybko i skutecznie wykrywać usterki. Jak wiadomo, właściwie przeprowadzona diagnostyka to gwarancja bezpieczeństwa realizowanych procesów produkcyjnych.

Jako kluczowe metody diagnostyczne wymienia się przede wszystkim termowizję, analizę drganiową, a także analizę chemiczną i fizyko-chemiczną środków smarnych. 

W zakresie diagnostyki elektrycznej istotną rolę odgrywają odpowiednie przyrządy pomiarowe. Ważne jest, aby czynności związane z diagnostyką były wykonywane zgodnie z odpowiednio opracowanymi i wdrożonymi ścieżkami diagnostycznymi.

Termowizja jest nadal bardzo popularnym narzędziem w diagnostyce. Na przykład kamery termowizyjne stały się ważnym narzędziem diagnostycznym w mechanice. Przede wszystkim można oceniać stan techniczny mechanizmów odpowiedzialnych za przenoszenie napędu. Chodzi np. o analizę stanu zazębienia zębów przekładni otwartych, gdzie w oparciu o termogram można wykryć zwiększone siły nacisków lub nadmierne poślizgi w zębach zębnika i wieńcach w napędach zębatych.

Za pomocą termogramu szybkiej ocenie poddaje się sprzęgła i stan reduktora. Wszelkie miejsca o podwyższonej temperaturze mogą wskazywać na uszkodzenia łożysk, niewłaściwe smarowanie i uszkodzenie elementów sprzęgła. Termografia pozwala również wykryć brak osiowości wałów, które ze sobą współpracują.

Obserwując przekładnie pasowe w świetle podczerwonym, można wykryć nadmierne wydzielanie ciepła poprzez tarcie zbyt naprężonego pasa. Podwyższona temperatura przekładni niejednokrotnie jest efektem niewłaściwego chłodzenia.

Termowizja daje szerokie możliwości w diagnostyce węzłów łożyskowych, co wynika z szybkiego uzyskania wyników analizy, bezinwazyjności i możliwości przeprowadzenia diagnostyki w czasie normalnej pracy maszyny, np. w przypadku łożysk ślizgowych z prawidłowo pracującą panewką, odpowiednim filmem smarnym i przy normalnym obciążeniu będzie widoczny równomierny rozkład temperatur. Jeżeli na termogramie łożyska ślizgowego pojawi się nierównomierny rozkład ciepła, może oznaczać to miejsca o podwyższonym tarciu. Dzięki termowizji wykrywa się również niedrożne kanały smarownicze, zużyte panewki i przekroczoną wartość obciążenia. Podczas analizy warto porównać badane łożysko z innym łożyskiem pracującym w maszynie.

Nowości produktowe i usługowe dla służb utrzymania ruchu w 2020 r.

Firma Beha-Amprobe, producent sprzętu pomiarowego, wprowadziła na polski rynek nową linię przyrządów: Amprobe AT-8000. Są to przemysłowe lokalizatory przewodów. Urządzenia te są przeznaczone m.in. dla elektryków, wykonawców prac budowlanych, techników utrzymania ruchu i kierowników zakładów przemysłowych. Wprowadzono jednocześnie dwa modele: Amprobe AT-8020 i Amprobe AT-8030, oraz „kompatybilne” z nimi cęgi prądowe Amprobe CT-400.

Firma Bosch wprowadziła do oferty tester do akumulatorów – BAT 115. Jest on przeznaczony do wszystkich akumulatorów ołowiowo-kwasowych 6 V i 12 V (standardowych, bezobsługowych, EFB, żelowych i AGM – płyty płaskie i spiralne). Oprócz przeprowadzania diagnostyki akumulatora i wyświetlania jego stanu za pomocą testera BAT 115 można sprawdzać układy ładowania i rozruchowe 12 V i 24 V.

Firma MILOO-ELECTRONICS zaprojektowała Sterylis – urządzenie, które niszczy koronawirusa. Firma wykorzystała metodę dezaktywacji drobnoustrojów z użyciem m.in. promieniowania UV-C. Sercem rozwiązania jest mikroprocesorowy system sterowania, który w pełni kontroluje proces dezynfekcji i bada parametry powietrza w pomieszczeniach. Spółka produkuje obecnie kilka tysięcy szt. urządzenia miesięcznie.

4.    Spillguard niezawodnie wykrywa niebezpieczne wycieki. Regularny sygnał optyczny (czerwona dioda LED) oznacza bezpieczną pracę przez cały okres użytkowania. O konieczności wymiany czujnika SpillGuard (do 5 lat) informuje sygnał akustyczny. System wykrywania wycieków może być również stosowany w obszarach niebezpiecznych (stref...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy