Wszystko zaczęło się od projektu: oprogramowanie CAD/CAM

Aktualności

„1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami” (Biblia Tysiąclecia, Rdz 1, 1). Mój ulubiony moment, kiedy zaczynam projekt. Czasami dosłownie „czuję” tego Ducha – swego rodzaju podniecenie, kiedy zaczynamy dzieło tworzenia. Jednak projekt to bardzo szerokie pojęcie i rozpatrywanie całego projektu to osobny artykuł, a może nawet i praca doktorska.

Chciałbym skupić się na tym, że jesteśmy w stanie stworzyć „coś” i zmienić naszą koncepcję w istniejącą rzeczywistość. Niczym bogowie – z myśli, przy użyciu zaczarowanego ołówka, tworzymy rzeczywistość. Oczywiście projektowanie dzisiaj jest wspierane przez różne systemy komputerowe, zanim jednak określimy to wsparcie i tworzenie, musimy zatrzymać się na chwilę nad koncepcją.

REKLAMA

​​

Koncepcja

W projektowaniu nie zawsze wspierały nas komputery. Projekty tworzyli starożytni, w średniowieczu powstawały katedry, renesans to pierwsze proste urządzenia (np. drukarnia Gutenberga).Te wszystkie projekty powstawały, zanim człowiek pomyślał nawet o komputerach. Jak w takim razie rodził się projekt? Przede wszystkim „bystry umysł” – dzisiaj nazwalibyśmy go inżynierem czy architektem – opracowywał koncepcję, rozwiązanie i często przy pomocy prostych modeli, w czasach bliżej współczesnych – kartce i ołówku, próbował stwierdzić, czy dany pomysł jest możliwy do realizacji w rzeczywistości. W modelu określał istotne parametry, wielkości, współzależności elementów, a następnie realizował koncepcję i rozpoczyna...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy