Autor: Piotr Bonarski

Operation Manager w Haerter Technika Wytłaczania. Przez ostatnie 14 lat pracował m.in. w zakładach z kapitałem zagranicznym: Whirlpool, Winkelmann, Lear Poland II oraz Hoerbiger Automotive. Już trzecią kadencję jest prezesem koła terenowego SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich) działającego przy Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Cyfrowa transformacja w duchu Przemysłu 4.0

O Przemyśle 4.0 zostały napisane już niewyobrażalne ilości słów od czasu, gdy BOSCH ogłosił, czym czwarta rewolucja przemysłowa jest i jakich aspektów dotyczy. Okazuje się nawet, że wiele osób nie zauważyło poprzednich rewolucji, jak pierwsza, osiemnastowieczna rewolucja z mechanizacją i ogromnymi zmianami społecznymi i rewolucjami, nie tylko przemysłowymi. Przełom wieku XIX i XX to elektryfikacja, linia produkcyjna i potężne zmiany oraz wojny (pierwsza i druga).

Czytaj więcej

Niewykorzystany potencjał analizy danych

Rudyard Kipling powiedział kiedyś, że słowa są najpotężniejszą bronią, jaką się ludzkość posługuje. Czym są jednak słowa w dzisiejszym niespokojnym świecie. To często interpretacje, komentarze, fakty, dane. Patrząc na ilość programów informacyjnych, social mediów, kanałów wideo czy różnych treści, jakie w nas uderzają – jest ona po prostu powalająca.

Czytaj więcej

Czysta maszyna = poprawa wydajności

Pojęcie czystości, w różnych kontekstach, towarzyszy ludzkości od zawsze. Dzisiaj przyglądamy się czystości maszyny w znaczeniu jej zwiększonej wydajności. Czy jednak można zauważyć znaczący wpływ tego, czy jak jest czysto, to będzie wydajniej?

Czytaj więcej

„Safety first” w epoce 4.0

Akronimy, hasztagi, tweety… Witamy w XXI w., epoce robotów, przemysłu 4. generacji, wirtualnych rzeczywistości i wszechobecnej sieci internetowej. Z jednej strony te wszystkie rozwiązania technologiczne pozwalają użytkownikom korzystać o wiele bardziej i o wiele precyzyjniej z szeroko rozumianej technologii. Dzięki robotom możemy dostać się w miejsca, o których do niedawna nie myśleliśmy. Dzięki sieci internetowej jesteśmy w stanie znaleźć się w każdym miejscu na świecie, niczym bogowie z Olimpu zobaczyć, co słychać u naszych innych „ziemskich kolegów”.

Czytaj więcej

Automatyzacja lekiem na niedobory kadrowe

W dobie pandemii koronawirusa poszukiwanie leku i szczepionki było (lub nadal jest) pierwszą potrzebą. Ta sytuacja spowodowała także, że musieliśmy zweryfikować, jak należy prowadzić w takich sytuacjach nasze zakłady produkcyjne.

Czytaj więcej

Jak skutecznie automatyzować procesy wytwarzania?

Rozwój technologii w początkach XXI w. na świecie spowodował, że konieczne stało się używanie rozwiązań z dziedzin automatyzacji i robotyzacji w „codziennym produkcyjnym życiu”. Wymóg ten wynika wprost z oczekiwań klientów w rozumieniu całego łańcucha dostaw: od klienta skupującego surowce, poprzez klienta przemysłowego, na kliencie końcowym – często osobie prywatnej – kończąc. 

Czytaj więcej

Autonomiczne utrzymanie ruchu – jak postawić mu odpowiednie cele?

Cele AM to cele TPM. Szczegółowo jednak dla operatora to także wykrywanie problemów podczas regularnego czyszczenia sprzętu, zabezpieczenia urządzenia przed zanieczyszczeniami, skuteczne zarządzanie smarowaniem, ale przede wszystkim – branie odpowiedzialności za powierzoną maszynę, a w konsekwencji wpływ na organizację, jej rozwój, czyli na własną przyszłość.

Czytaj więcej

Zespół do zadań specjalnych, czyli jak TPM może połączyć działy utrzymania ruchu i produkcji?

Firmy produkcyjne, poszukujące najefektywniejszego sposobu wykorzystania wyposażenia, najczęściej wdrażają podstawowe narzędzie zasad eksploatacji urządzeń, jaką jest Autonomus Maintenance. To część ogromnego narzędzia Lean Manufacturing, jakim jest Total Productive Maintenace.

Czytaj więcej

Wskaźnik dostępności maszyn a wzrost produkcji – jak utrzymać OEE na wysokim poziomie?

W dobie wszechogarniającego nas Industry 4.0 koncentracja aktywności na analizie wskaźników, statystyce i „przewidywaniu przyszłości” jest jednym z zasadniczych punków w szeregu zadań managementu. Analizując wskaźniki, patrząc na trendy w pewnych obszarach aktywności, można podejmować decyzje, oczywiście z pewną dozą ryzyka, o kontynuacji lub zmianie podejścia do zadań. Jednym z kluczowych wskaźników dla osób zarządzających zakładami produkcyjnymi, a więc dla kierowników produkcji czy dla szefów utrzymania ruchu, jest wskaźnik OEE.

Czytaj więcej

Jak zbudować świadomość procesową w przedsiębiorstwie?

W dzisiejszych zakładach produkcyjnych współistnieją albo wzajemnie się zwalczają dwa podejścia do funkcjonowania działów, szczególnie Działu Utrzymania Ruchu. Z jednej strony ma on być „tylko” obszarem do szybkiego reagowania na zaistniałą kryzysową sytuację – awarię. Z drugiej – Dział UR to skarbnica wiedzy o problemach, ich przyczynach, ale w szczególności o rozwiązaniach.

Czytaj więcej

Rola kierownika produkcji w procesie wprowadzenia systemu TPM

TPM – globalnie produktywne utrzymanie maszyn – to hasło modne w kręgach związanych z produkcją. Moda ta została niejako wymuszona różnego rodzaju systemami zarządzania (ISO 9001, IS/TS 16949, IATF, VDA i innymi), ale ci, którzy zajęli się tym zagadnieniem, widzą konkretne korzyści z wdrożenia.

Czytaj więcej