Czujniki przepływu i ich znaczenie w przemyśle

Artykuły Technologie Automatyzacja i robotyzacja Pomiary i jakość

Świat czwartej rewolucji przemysłowej wymaga od swoich „uczestników” możliwości cyfryzacji świata. Czujniki stają się powszechną metodą zastąpienia lub uzupełnienia otaczającej nas rzeczywistości, korzystania z ludzkich zmysłów czy też uzupełnienia ich o zakresy wcześniej niedostępne. Zastosowanie czujników obecności czy przemieszczenia już od pewnego czasu stało się normą.

Kiedy kończyłem studia na początku XXI wieku czujniki indukcyjne i zastosowanie ich w „zwykłym świecie” (jak np. informowanie kierowcy o położeniu pojazdu względem przeszkody) były dodatkowo płatną opcją w przemyśle samochodowym. Dzisiaj już niewiele samochodów takich czujników nie ma i tylko kwestią czasu jest konieczność ich posiadania wymuszona stosownym przepisem czy normą. Podobnie jak czujniki położenia – zastosowanie czujników przepływu staje się standardem. Po co jednak są nam takie czujniki i jakie jest ich znaczenie?
Zanim spróbuję sklasyfikować rodzaje, chciałbym spróbować odpowiedzieć na pytanie, czym czujnik przepływu w ogóle jest. 
Czujnik przepływu – inaczej przepływomierz – jest przyrządem do pomiaru strumienia cieczy i/lub gazu w funkcji czasu. W efekcie pomiar całkowitej objętości danego medium (cieczy czy gazu) przepływającego przez przepływomierz uzyskuje się, całkując natężenie przepływu w czasie przy uw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy