Zespół do zadań specjalnych, czyli jak TPM może połączyć działy utrzymania ruchu i produkcji?

Utrzymanie ruchu

Firmy produkcyjne, poszukujące najefektywniejszego sposobu wykorzystania wyposażenia, najczęściej wdrażają podstawowe narzędzie zasad eksploatacji urządzeń, jaką jest Autonomus Maintenance. To część ogromnego narzędzia Lean Manufacturing, jakim jest Total Productive Maintenace.

 

TPM – o co chodzi?

Jak mawia mój znajomy, specjalista ds. Lean Manufacturing, TPM (ang. Total Productive Maintenance) po polsku powinno brzmieć „Towarzystwo Przyjaciół Maszyn”. Rzeczywiście, idea narzędzia, jakim jest TPM, ma na celu zajmowanie się urządzeniem od momentu jego powstawania, poprzez wdrożenie do produkcji seryjnej, właściwe użytkowanie, przeglądy i serwisowanie, aż do zakończenia eksploatacji. Każdy element TPM odnosi się do odpowiedniej fazy życia urządzenia i określa, w jaki sposób w danej fazie życia maszyny wykorzystywać ją maksymalnie wydajnie. Jak ją zaprojektować, by spełniała nasze oczekiwania i dokładnie odpowiadała warunkom, dla jakich powstaje? W fazie wdrażania do produkcji seryjnej pojawia się szereg pomysłów na usprawnienia i modernizacje, które sprawiłyby, że urządzenie będzie w najlepszy sposób współpracowało z operatorem. Tak by stało się ono częścią tandemu maszyna – człowiek, który pozwoli w jak najlepszy sposób wykonać powierzone zadania.

REKLAMA

​​

W tym elemencie TPM często przypomina mi się film „Avatar”, w którym człowiek–żołnierz wsiadał do maszyny-robota i stawał się jej częścią walcząc w danej misji. Żołnierz mógł indywidualnie modyfikować maszynę tak, by to jemu pracowało się wygodnie: mocował nóż, karabin, wyrzutnie rakiet, w taki spo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy