Jak skutecznie automatyzować procesy wytwarzania?

Technologie Otwarty Dostęp

Rozwój technologii w początkach XXI w. na świecie spowodował, że konieczne stało się używanie rozwiązań z dziedzin automatyzacji i robotyzacji w „codziennym produkcyjnym życiu”. Wymóg ten wynika wprost z oczekiwań klientów w rozumieniu całego łańcucha dostaw: od klienta skupującego surowce, poprzez klienta przemysłowego, na kliencie końcowym – często osobie prywatnej – kończąc. 

Dzisiejszy świat wymusza na nas spełnienie warunków najlepszej jakości, niskiej (akceptowalnej) ceny i stosunkowo szybkiej dostępności danego asortymentu. Ten świat – dzisiejszy rynek – wymaga od nas realizacji tych 3 wymogów w skali maksymalnej, czyli „najlepiej, najtaniej i najszybciej” jak się tylko da. Biznes z drugiej strony podpowiada, że oczywiście trzeba realizować te wymogi, ale równomiernie rozkładając zasoby i energię zespołu odpowiedzialnego za wytwarzanie. Chcąc sprostać wymaganiom tych dwóch światów, konieczne staje się inwestowanie w automatyzację procesów.

REKLAMA

​​

Weryfikacja potrzeb

Co daje automatyzacja, a czego nie może zrobić człowiek? Przede wszystkim weryfikując potrzeby rynku, można zauważyć, że automatyzacja odpowiada na to wszystko, w czym my, jako ludzkość, jesteśmy za słabi. 

Najwyższa jakość równa się ogromnej precyzji. W swojej karierze widziałem to w branży motoryzacyjnej, gdzie „walka” o precyzję w wielu momentach to walka o mikrony mieszczące się w granicach tolerancji, ale i ciągłe precyzowanie tych granic. Im bliżej nominału i im stabilniejszy proces, tym większa precyzja, tym bardziej rozkład normalny sprowadza s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy