„Safety first” w epoce 4.0

Temat numeru

Akronimy, hasztagi, tweety… Witamy w XXI w., epoce robotów, przemysłu 4. generacji, wirtualnych rzeczywistości i wszechobecnej sieci internetowej. Z jednej strony te wszystkie rozwiązania technologiczne pozwalają użytkownikom korzystać o wiele bardziej i o wiele precyzyjniej z szeroko rozumianej technologii. Dzięki robotom możemy dostać się w miejsca, o których do niedawna nie myśleliśmy. Dzięki sieci internetowej jesteśmy w stanie znaleźć się w każdym miejscu na świecie, niczym bogowie z Olimpu zobaczyć, co słychać u naszych innych „ziemskich kolegów”.

Wirtualna, czy może nawet bardziej rozszerzona, rzeczywistość pozwala nam zobaczyć oraz zrozumieć więcej, niż pozwalają nam ludzkie zmysły. Te wszystkie rozwiązania sprawiają, że czujemy się jak bogowie. Z drugiej strony, jak przy każdej technologii, którą ludzkość odkrywała przez wieki, także te rozwiązania niosą wiele zagrożeń, z których do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy. Kilka lat temu obiegły sieć ostatnie chwile ludzi robiących sobie selfie, którzy nie zauważyli, że spadają z klifu. Oczywiście, jak i w przeszłości, tak i w czasach 4. rewolucji przemysłowej, poradzimy sobie z problemami, jakie niesie ze sobą nowa technologia i z pewnością, całkiem niedługo, czeka nas 5. i 6. rewolucja technologiczna (jestem przekonany, że wydarzy się to jeszcze za naszego życia). Nie uprzedzajmy jednak faktów, ale spróbujmy odpowiedzieć najpierw na pytanie, co to jest IoT.

REKLAMA

​​

Czym jest IoT?

IoT to akronim trzech angielskich słów: Internet of Things – internet rzeczy. Internet to internet, można by powiedzieć. Otóż ideą, jaka przyświecała twórcom Przemysłu 4.0, w którego skład wchodzi internet rzeczy, zakłada,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy