Filtrowanie oleju jako droga do niezawodności maszyn

Temat numeru

Nie ma wątpliwości co do tego, że od jakości środka smarnego, w tym oleju, zależy bezpieczeństwo maszyn i realizowanych procesów technologicznych. Szacuje się, że w samych tylko układach hydraulicznych około 75% awarii jest spowodowanych przez zanieczyszczenie cieczy roboczej.

Zgodnie z przyjętym stereotypem trwałość olejów jest nie dłuższa niż okres przeglądowy lub zalecany do wymiany, zawarty w dokumentacji techniczno-ruchowej. Obecny poziom technologii i odkrycia inżynierów udowodniły, że oleje hydrauliczne tracą własności fizykochemiczne znacznie wolniej, niż to się przyjmuje. Ich żywotność jest znacznie dłuższa niż jeden okres przeglądowy. Trzeba jedynie w odpowiedni sposób zadbać o kondycję oleju. W zasadzie należy po prostu przeprowadzać badania stanu oleju i w zależności od wyników – wymieniać bądź poddać go odpowiedniemu procesowi filtracji, mając na uwadze ilość i rodzaj zanieczyszczeń. Proces filtracji pozwoli na wydłużenie żywotności oleju poprzez oczyszczenie, dzięki czemu można go będzie w dalszym ciągu użytkować.

REKLAMA

​​

METODY FILTROWANIA

O wyborze konkretnej metody oczyszczania w pierwszej kolejności decyduje rodzaj i wielkość zanieczyszczeń, które mają być usunięte. Dosyć często zastosowanie znajduje elektrostatyczna metoda oczyszczania, usuwająca zanieczyszczenia niezależnie od ich wielkości i rodzaju. Przechwytuje się najmniejsze cząstki oraz zanieczyszczenia miękkie, łącznie z produktami starzenia się oleju i wody. Podczas oczyszczania elektrostatycznego olej przepływa przez komory, w których jest wysokie napięcie. W efekcie powstaje zjawisko wynikające z działania prawa Coulomba, a w kolektorze osadzają się wszelkie zanieczyszczenia. Tym sposobem olej przepływa pomiędzy dużą ilością par elektrod z różnicą potencjałów wynoszącą 8–18 kV, przy natężeniu prądu osiągającym 0,1–20 mA. Pomiędzy elektrodami przewidziano specjalne kolektory, w których – w efekcie działania sił elektrostatycznych – osadzają się cząsteczki zanieczyszczeń. Metoda elektrostatyczna nie usuwa zastosowanych dodatków uszlachetniających. Są bowiem przechwytywane wyłącznie cząsteczki nierozpuszczone w oleju. Metoda elektrostatyczna nie sprawdzi się natomiast przy próbie oczyszczania roztworów wodnych, emulsji olejowo-wodnych itp. 
Chcąc usunąć z olejów cząstki stałe o wielkości nieprzekraczającej 5 μm, warto zastosować oczyszczanie olejów za pomocą technologii jonizowania cząstek. Jednak należy pamiętać, że dzięki tej metod...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy