Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

6 kwietnia 2018

Wypadki przy pracy w 2017 roku

0 153
Jak wygląda sytuacja w Przetwórstwie przemysłowym?

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie wstępne dane dotyczące wypadków przy pracy w 2017 r. Ich liczba w ujęciu całościowym we wszystkich branżach nieznacznie wzrosła (0,5%). Zauważalnie, bo aż o 12,5%, zwiększyła się natomiast liczba zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Oto, jak na tym tle przedstawia się branża przemysłowa.

Branża przemysłowa w Polsce ma się bardzo dobrze, a to m.in. za sprawą bardzo dobrej sytuacji przemysłu w krajach strefy euro, do których dostarczamy ogromną ilość komponentów. Czy tak samo można ocenić poziom bezpieczeństwa w tym sektorze?

Przetwórstwo przemysłowe z mniejszą ilością wypadków śmiertelnych

Dane GUS za rok 2017 stawiają Przetwórstwo przemysłowe na trzecim, po Budownictwie oraz Transporcie i gospodarce magazynowej, miejscu pod względem ilości wypadków ze skutkiem śmiertelnym. A tych w minionym roku było o 14% mniej niż 2016 roku, i najmniej od ponad 10 lat. Skąd taka poprawa? 

- Przyczyn poprawy takiej sytuacji jest z pewnością wiele. Ja chciałbym zwrócić uwagę na coraz większą rolę, jaką przywiązują zarówno sami pracownicy, jak i ich przełożeni do kwestii związanych z bezpieczeństwem. Dziś, szczególnie w dużych zakładach produkcyjnych, nie może być mowy o przystąpieniu do pracy bez obowiązkowego instruktażu stanowiskowego czy odpowiednich zaświadczeń lekarskich. Jako producent sprzętu do pracy na wysokości zauważamy także ciągle rosnącą świadomość zagrożeń, jakie wynikają ze specyfiki pracy na wysokości, a to z kolei przekłada się na bezpieczniejszą pracę i mniejszą ilość najgroźniejszych w skutkach wypadków. Jeśli ten trend się utrzyma to możemy pozytywnie patrzeć w przyszłość tej branży - mówi Marek ...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy