Bezpieczeństwo maszyn w codziennej pracy działu utrzymania ruchu

Technologie

Dział utrzymania ruchu zapewnia ciągłość funkcjonowania produkcji. Jest to jeden z najważniejszych działów w firmie, którego głównym zadanie stanowi zapewnienie sprawnego działania maszyn, urządzeń i całej infrastruktury technicznej zakładu.

Awarie urządzeń powodują duże straty poprzez postój, a co za tym idzie – niedotrzymanie terminów dostaw, utratę klientów/kontrahentów. Dawniej służby UR postrzegane były głównie jako komórki likwidujące awarie maszyn i urządzeń. Obecnie jest to dział, który zajmuje się również działaniami prewencyjnymi i predykcyjnymi. Prewencja to strategia zapobiegawcza, natomiast predykcja to optymalne użytkowanie maszyn, urządzeń, instalacji.

REKLAMA

​​

Pracownicy służb utrzymania ruchu to specjaliści w swoim „fachu”, którzy wykonując pracę, muszą być szczególnie skoncentrowani i uważni, ponieważ bardzo często wykonują czynności w znacznym zagrożeniu swojego zdrowia i życia. 

Zagrożenia dla pracowników UR

W 2010 r. Europejska Agencja Ochrony Pracy przeprowadziła badania dotyczące wypadków przy pracy pracowników służb utrzymania ruchu. Z opracowania wynika, że spora część ogólnej liczby wypadków śmiertelnych przy pracy dotyczy służb UR.

Wynika to z faktu, że głównymi obowiązkami pracowników utrzymania ruchu jest konserwacja i naprawa maszyn i urządzeń. Niejednokrotnie te czynności są wykonywane „w ruchu” – czyli na działającej maszynie/urządzeniu (sprawdzanie błędów czy ogólne sprawdzanie funkcjonowania maszyny/urządzenia). Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenia maszyn i urządzeń, aby każdy pracownik, szczególnie z UR, był właściwie zabezpieczony. Pamiętajmy, że życie i zdrowie pracownika jest najważniejsze. 

Tu należy także wspomnieć, że pracownik utrzymania ruchu musi również mieć odpowiednie uprawnienia oraz być szczególnie rozważny i ostrożny.

Główne...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy