Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności , Z branży

7 lipca 2021

Bosch otworzył fabrykę półprzewodników w Dreźnie

0 154

Połączona, sterowana przez sztuczną inteligencję

  • Prezes Bosch – Denner: – Otwierając naszą pierwszą fabrykę AIoT, wyznaczamy nowe standardy w produkcji układów scalonych.
  • Inwestycja miliarda euro w nowy zakład produkcyjny jest największą pojedynczą inwestycją w ponad 130-letniej historii firmy Bosch.
  • Pierwsze sensory do elektronarzędzi Bosch zejdą z linii produkcyjnej nowej fabryki już w lipcu – sześć miesięcy wcześniej niż planowano.
  • Sztuczna inteligencja stworzy solidną podstawę dla ciągłego doskonalenia produkcji opartej na danych i dla szybkiego wdrażania serii produkcyjnych.
  • Docelowo w zakładzie pracować ma 700 osób.

Drezno, Niemcy – w pełni połączony, oparty na danych, samodzielnie się optymalizujący: w Dreźnie firma Bosch otworzyła jeden z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących półprzewodniki. Wysoce zautomatyzowane, połączone maszyny i zintegrowane procesy wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) sprawiają, że zakład w Dreźnie jest pionierem w dziedzinie Przemysłu 4.0. 7 czerwca 2021 r. oficjalnie zainaugurowano działalność zaawansowanego technologicznie zakładu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Kanclerz Niemiec dr Angela Merkel, wiceprzewodnicząca Komisji UE Margrethe Vestager oraz minister-prezydent Saksonii Michael Kretschmer.

– Dla firmy Bosch półprzewodniki są kluczową technologią, dlatego ze względów strategicznych ważne jest, abyśmy sami nad nimi pracowali i sami je produkowali. W Dreźnie, z pomocą sztucznej inteligencji, przeniesiemy produkcję półprzewodników na kolejny poziom – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu Robert Bosch GmbH. – To nasza pierwsza fabryka AIoT: w pełni połączona, oparta na danych, zdolna do samodzielnej optymalizacji – dodał. Inwestycja Bosch w tę zaawansowaną technologicznie lokalizację wyniosła około miliarda euro. Jest to największa pojedyncza inwestycja w ponad 130-letniej historii przedsiębiorstwa. Produkcja w Dreźnie rozpocznie się już w lipcu – sześć miesięcy wcześniej niż planowano. Od tego czasu w elektronarzędziach Bosch będą montowane półprzewodniki wyprodukowane w nowym zakładzie. Produkcja chipów dla klientów z branży motoryzacyjnej rozpocznie się we wrześniu, a więc trzy miesiące wcześniej niż planowano. Nowa fabryka będzie ważnym elementem sieci produkcji półprzewodników. Na 72 000 metrów kwadratowych powierzchni w fabryce, w stolicy Saksonii, pracuje już 250 osób. Po zakończeniu budowy liczba pracowników ma wzrosnąć do około 700 osób.

Żaden inny dostawca z branży motoryzacyjnej nie pracuje intensywnie nad mikroelektroniką od tylu lat. Bosch od 1958 roku samodzielnie produkuje półprzewodniki. Od momentu wprowadzenia technologii 200-milimetrowej w 2010 roku, firma Bosch zainwestowała ponad 2,5 mld euro w fabryki półprzewodników w Reutlingen i Dreźnie. Do tego dochodzą miliardy euro zainwestowane w rozwój mikroelektroniki. W ten sposób firma kontynuuje swoją strategię wzrostu w zakresie rozwoju i produkcji półprzewodników. – Ta wiedza jest kluczem do wielu wysokiej klasy rozwiązań systemowych firmy Bosch – powiedział Denner.

Pionier w dziedzinie Przemysłu 4.0

Maszyny, które samodzielnie myślą, prace związane z utrzymaniem produkcji prowadzone z...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy