Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności , Obiekt i media

22 czerwca 2021

Budowa zakładu produkcyjnego w przemyśle drzewnym. Jak wybrać generalnego wykonawcę?

0 66

Polski sektor stolarki otworowej rozwija się niezwykle dynamicznie. Dzięki boomowi na rodzimym rynku mieszkaniowym oraz rosnącemu eksportowi okien i drzwi, między 2009 a 2019 rokiem nastąpiło podwojenie sprzedaży polskich przedsiębiorstw, a pandemia nie odbiła się negatywnie na jego kondycji. To sprawia, że producenci np. drewnianych okien i drzwi oraz dostawcy drewnianych komponentów do ich produkcji decydują się na zwiększenie mocy wytwórczych, co wiąże się z koniecznością rozbudowy zakładu produkcyjnego lub budową nowej hali. Czym powinien charakteryzować się jej projekt? Jak dobrze wybrać generalnego wykonawcę takiego obiektu? Na te pytania odpowiadają eksperci firmy Commercecon, która specjalizuje się w budowie hal przemysłowych, m.in. dla firm z branży przetwórstwa drzewnego.

Polski sektor gospodarki zajmujący się przerobem drewna zatrudnia aż 330 tys. osób, co stanowi około 2,5% zatrudnionych w naszym kraju. Do tego dochodzą pracownicy Lasów Państwowych oraz firm wykonujących prace leśne – łącznie ok. 75 tys. Niemałą część tej branży stanowią producenci drewnianej stolarki otworowej oraz ich dostawcy, np. producenci drewnianych kantówek okiennych i drzwiowych. Obróbka drewna to proces wytwórczy wymagający dobrze zaprojektowanej hali produkcyjno-magazynowej, w której kluczową rolę w zapewnieniu optymalnych warunków otoczenia odgrywają wydajne systemy zraszania oraz nowoczesne instalacje odpylające.

Zanim zacznie się budowa, czyli wybór lokalizacji

Położenie nowego zakładu ma duże znaczenie dla powodzenia przyszłej inwestycji. Ważna jest nie tylko sama lokalizacja – najlepiej w bliskim sąsiedztwie pozyskiwanego do produkcji surowca (w tym przypadku drewna) oraz dobrze skomunikowana z rynkiem odbiorców, ale i warunki zabudowy, które pozwolą na postawianie hali odpowiadającej potrzebom inwestora. W sytuacji rozbudowy już istniejącego zakładu, te zwykle będą nam znane. Gdy jednak wybór pada na zupełnie nową lokalizację, należy sprawdzić, czy dla danej działki istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala na efektywne wykorzystanie działki według naszych zamierzeń. Sytuacja komplikuje się, gdy teren nie posiada planu zagospodarowania i trzeba samodzielnie wystąpić o indywidualne warunki zabudowy. Inwestorzy powinni zdawać sobie sprawię, że proces ten wiąże się z wieloma wymogami formalno-prawnymi i bywa czasochłonny. – Dlatego już na tym etapie warto rozważyć zaangażowanie generalnego wykonawcy, który ma doświadczenie w skomplikowanym postępowaniu przygotowawczym i weźmie te obowiązki na siebie. W gąszczu zawiłości prawnych i administracyjnych może zgubić się niejeden inwestor, a sytuację potrafią dodatkowo utrudnić częste zmiany prawa budowlanego – zwraca uwagę mgr inż. Monika Górko, architekt w firmie Commercecon.

Pytanie – jak dobrze wybrać generalnego wykonawcę?

Wybór firmy budowlanej, której powierzymy generalne wykonawstwo naszego obiektu to wielka odpowiedzialność. Czym należy się kierować? Wiele zależy od samego inwestora – jego wymagań, priorytetó...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy