Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności , Z branży

3 lipca 2021

Ceramiczne komponenty standardowe ograniczają procesy zużycia i ścierania

0 129

Zużycie ścierne jest potencjalnie wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ może zmienić krytyczne wymiary i tolerancje komponentu, spowodować szybkie pogorszenie wydajności maszyn i urządzeń, a ostatecznie nawet doprowadzić do awarii maszyny i utraty produktywności.
 


Klienci chcący zredukować skutki procesów zużycia i ścierania mają obecnie dostęp do standardowych elementów maszyn wykonanych z materiałów ceramicznych, które zostały specjalnie zaprojektowane do tego zadania. Marcus Schneck objaśnia liczne korzyści tych produktów i przygląda się różnym zastosowaniom, w których można wykorzystać standardowe komponenty ceramiczne.

Materiały ceramiczne o wysokiej wydajności stają się coraz ważniejsze, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym. Dzięki ich właściwościom można osiągnąć dłuższy cykl życia produktów i spełnić szeroki zakres wymagań. Materiały ceramiczne są odporne na wysoką temperaturę i zapewniają utrzymanie higieny, co jest pożądane nie tylko w inżynierii mechanicznej, ale także w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym i farmaceutycznym oraz w produkcji obwodów drukowanych. Oczekuje się, że rynek ceramiki technicznej będzie rósł o 9,3% rocznie w latach 2020-2027 ze względu na zapotrzebowanie na trwałe i odporne na wysokie temperatury materiały.

Procesy zużycia i ścierania
Zużycie to postępująca utrata materiału z powierzchni ciała stałego, stanowiąca część procesów mechanicznych, np. kontaktu i ruchu względem innego ciała stałego, ciekłego lub gazowego. Z kolei ścieranie to usuwanie materiału poprzez bruzdowanie i zarysowanie/zatarcie.

Istnieją dwie podstawowe formy zużycia ściernego: ścieranie w obecności dwóch ciał i ścieranie w obecności trzech ciał. Prosty opis ścierania dwóch ciał to twarda, obrotowa powierzchnia przecinająca miękką, nieruchomą powierzchnię. Natomiast ścieranie trzech ciał można wyjaśnić jako twardą cząstkę poruszającą się między dwiema powierzchniami.

Jeśli zużycie komponentu nie zostanie rozpoznane na czas i w konsekwencji dojdzie do jego pęknięc...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy