Dobrze zapakowane

Maszyny i urządzenia KATALOG FIRM – Logistyka i Magazynowanie Produkcja

Od paru milimetrów do nawet kilku metrów – elementy o takich rozmiarach można uzyskać dzięki technologii termoformowania, zwanej również formowaniem próżniowym. W tym celu podgrzewa się i formułuje półwyrób z tworzywa termoplastycznego, np. folię lub płytę. Po doprowadzeniu do odpowiedniej temperatury da się go kształtować bez utraty spójności. Technologię wykorzystuje się już prawie we wszystkich gałęziach przemysłu do produkcji m.in. opakowań (stosowanych np. w branży kosmetycznej lub spożywczej) czy elementów technicznych (np. kabin prysznicowych, części mebli, elementów lamp czy obudów komputerowych). Przemawia za nią głównie niski koszt i możliwość stosowania form wielokrotnych.

MAŁE, DUŻE I SKOMPLIKOWANE

Termoformowanie jest uniwersalną technologią, ponieważ pozwala uzyskać zarówno niewielkie detale, jak i te wielkogabarytowe, a nawet takie o skomplikowanych kształtach. Mogą być wykonane np. z przezroczystej folii, przypominającej nawet szkło lub z folii z nadrukiem, na którym np. widnieją certyfikaty, wymagane oznaczenia, reklama itd. Do produkcji wykorzystuje się także grubsze półwyroby, czyli płyty. 
W zależności od cech, jakimi ma się charakteryzować gotowy wyrób (izolacja cieplna, ochrona przed światłem lub uszkodzeniami mechanicznymi), wykorzystuje się różne surowce, np. do produkcji opakowań, które mają być transparentne (blistrów, tacek, wkładek, pudełek), stosuje się m.in. politereftalan etylenu (PET) i polichlorek winylu (PVC). Opakowania, które mają być niepalne lub trudnozapalne, odporne na działanie czynników zewnętrznych, chemicznych lub na wpływ temperatury, produkuje się natomiast z takich materiałów, jak np. ABS (akrylonitryl-butadien-styren) lub HIPS (polistyren wysokoudarowy). Do termoformowania wykorzystuje się również np. poliwęglan (PC) czy polipropylen (PP).
Sam proces jak zwykle zaczyna się od wykonania projektu detalu. W nawiązaniu do projektu przygotowywane jest oprzyrządowanie, za pomocą którego będzie on wytwarzany. Składa się ono z narzędzia do wstępnego mechanicznego rozciągania, elementu chłodzącego oraz części odwzorowującej kształt, w której nawiercane są otwory, poprzez które materiał będzie przyssany do powierzchni formy. Jeśli detal będz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy