Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności , Produkcja

4 maja 2021

Druk przemysłowy na tworzywach i elementach urządzeń

0 168

Wysokie wymagania i oczekiwania rynku oraz nieustannie rosnąca konkurencja, stawiają obecnie przed firmami ogromne wyzwania - na każdym etapie produkcji. W wielu branżach, a szczególnie w przemyśle AGD/RTV/AUTOMOTIVE, integralną częścią cyklu produkcyjnego jest druk przemysłowy, który nadaje produktom cechy funkcjonalne lub służy do dekoracji i znakowania gotowych produktów. Można śmiało stwierdzić, iż druk przemysłowy jest obecnie nieodłącznym elementem niemal każdego wyrobu. Sprawdźmy, na czym polega.

Precyzja i trwałość zadruku bez względu na kształt przedmiotu

Rozpowszechnionymi i ciągle udoskonalanymi technologiami druku przemysłowego są sitodruk (zwany także serigrafią) oraz tampodruk.

- Pomimo nowoczesnych technologii druku cyfrowego inkjetowego, który podbija rynek reklamowy, te dwie, tradycyjne już techniki druku, są i pozostaną niezastąpione jeszcze przez długie lata – uważa Tomasz Gałecki, założyciel i współwłaściciel drukarni GRAFFITI STUDIO, będącej częścią grupy ETISOFT, z wykształcenia technolog poligrafii, z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży. - Ich przewagą, oprócz szybkości, efektywności i wyjątkowej precyzji druku, jest możliwość bardzo trwałego zadruku przedmiotów o nietypowych kształtach i wykonanych z różnych materiałów: metali, szkła, tworzyw sztucznych, kompozytów, gumy, drewna, ceramiki oraz tekstyliów. Praktycznie nie ma tu ograniczeń w zakresie podłoży i ich kształtu – wyjaśnia.

W każdym przypadku istnieje możliwość zastosowania którejś z dwóch wymienionych technologii druku. Dodatkowo wyróżnia je możliwość: używania farb o specjalnych właściwościach dobieranych do określonego podłoża, stosowania kolorów mieszanych na zamówienie, stosowania farb i lakierów strukturalnych, nakładania na wybraną powierzchnię specjalnych klejów lub powłok lakierniczych o określonych grubościach.

Sitodruk w produkcji paneli dotykowych i płyt kontrolnych

Sitodruk jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najważniejszych technologii druku przemysłowego. Jest to także jedna z najbardziej wszechstronnych i elastycznych technologii poligraficznych. Poza typowym przemysłem poligraficznym, reklamowym czy odzieżowym, znajduje zastosowanie w wielu innych branżach. Od lat stosuje się go w przemyśle elektronicznym, gdzie używany jest między innymi w procesie produkcji tzw. obwodów drukowanych (płytek z nadrukowanymi ścieżkami), do których montowane są elementy i podzespoły elektroniczne. Urządzenia, takie jak smartfony i tablety, także nie mogłyby działać, gdyby nie sitodruk, stosowany podczas produkcji ekranów dotykowych.

- Druk sitowy w ostatnim dziesięcioleciu stał się niekwestionowanym liderem w ka...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy