Firma FANUC dostarczyła swojego milionowego robota

Japoński producent środków automatyzacji przemysłu umacnia pozycję globalnego lidera

Aktualności

FANUC ma powód do świętowania. Dzięki wyprodukowaniu milionowego robota przemysłowego osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej ponad 60-letniej historii. Pierwszego robota firma FANUC wdrożyła na własnej linii produkcyjnej w 1974 r., a obecnie w swoich japońskich fabrykach wykorzystuje tysiące robotów, aby dostarczać klientom z całego świata najwyższej klasy produkty.

Firma jest pionierem w dziedzinie automatyzacji fabryk, a także wiodącym dostawcą systemów sterowania CNC, robotów i obrabiarek przemysłowych. W 1977 roku FANUC opracował i rozpoczął produkcję pierwszego robota „FANUC ROBOT MODEL 1”, przeznaczonego do aplikacji montażowych. Od tego czasu ewoluował on do modelu „FANUC S-MODEL 420”, który był powszechnie używany na wielu liniach montażowych karoserii samochodowych, a następnie do modelu „FANUC R-2000iA”, który został opracowany w 2000 r. i oddany w ręce producentów przemysłowych. Charakteryzuje się on znacznie wyższą niezawodnością i wydajnością ruchu, a także lepszą efektywnością kosztową.

REKLAMA

​​

- „Popyt na nasze roboty jest obecnie na najwyższym poziomie”, mówi Marco Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.

Do niedawna, roboty przemysłowe były wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, obecnie stały się powszechne także w wielu innych branżach, gdzie bazowano na pracy ludzkich rąk. Znajdziemy je m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, produkcji wyrobów z drewna, w przetwórstwie tworzyw sztucznych, a nawet w rzemiośle. Nasilający się niedobór siły roboczej i coraz łatwiejsza obsługa technologii to tylko niektóre z powodów upowszechniania robotyki w nowych segmentach produkcji.

„Obszar zastosowania automatyzacji wciąż się poszerza, dlatego jesteśmy przekonani, że popyt na roboty będzie wzrastał w przyszłości. Aby zaspokoić potrzeby naszych klientów w zakresie automatyzacji, FANUC będzie dążyć do dalszej poprawy jakości, wydajności i zwiększenia możliwości dostaw”, mówi Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.

Firma FANUC oferuje już ponad 200 modeli robotów, przygotowanych do wykonywania różnorodnych zadań produkcyjnych, m.in. takich jak spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja i pakowanie. Na popularności zyskują także roboty współpracujące, potocznie zwane „cobotami”, ponieważ mogą bezpośrednio współpracować z ludźmi bez potrzeby instalowania zewnętrznych systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń.

Tradycyjne roboty przemysłowe nadal dominują w przemyśle, a ich zastosowanie, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, przyspiesza umacniający się trend rozwoju elektromobilności.

Przypisy