Wymagania klientów napędzają rozwój sektora maszyn

Automatyzacja i robotyzacja Produkcja
   Tematy poruszane w tym artykule  
  • Odkryj nowoczesne rozwiązania w obróbce metali i blach prezentowane na stoisku FANUC podczas targów STOM-TOOL 2024.
  • Poznaj zalety linii frezarek ROBODRILL α-DiB Plus i elektrodrążarek drutowych ROBOCUT α-CiC zwiększających produktywność i redukujących straty.
  • Zobacz, jak ponad 300 000 maszyn ROBODRILL na całym świecie potwierdza ich wartość jako długoterminowej inwestycji.
  • Wykorzystaj wszechstronne możliwości frezarek ROBODRILL α-DiB Plus zapewniające optymalne wykorzystanie obrabianego materiału.
  • Doświadcz krótkich czasów przestojów dzięki niezawodności i łatwości konserwacji serii ROBODRILL α-DiB Plus.
  • Skorzystaj z łatwej obsługi i szybkiej integracji z robotami FANUC, by zwiększyć efektywność produkcji.
  • Zmień sposób zarządzania energią w produkcji dzięki efektywności energetycznej centrów frezarskich FANUC ROBODRILL.
  • Ulepsz produkcję dzięki nowym funkcjom i zwiększonej precyzji dzięki elektrodrążarkom drutowym ROBOCUT α-CiC.
  • Przyśpiesz proces produkcji z nową konstrukcją ROBOCUT α-CiC, usprawniającą nawlekanie drutu i redukującą czas ustawienia maszyny.
  • Zaprezentuj możliwości robotyzacji procesów obsługi maszyn na stoisku FANUC, łącząc innowacje z praktycznym zastosowaniem.

Polityka firmy FANUC, polegająca na wsłuchiwaniu się w potrzeby klientów, napędza rozwój szerokiej gamy produktów. Coraz bogatsza oferta efektywnych, a zarazem oszczędnych obrabiarek i robotów, przygotowanych do współpracy z człowiekiem i innymi elementami parku maszynowego, przynosi odpowiedź na najbardziej palące potrzeby firm.

Podczas targów STOM-TOOL 2024 na stoisku FANUC (C, C-10) będzie można zobaczyć rozwiązania wspierające producentów działających w najbardziej wymagających sektorach produkcji polegającej głównie na procesach obróbki metali oraz blach.
Najnowsze linie kompaktowych i wydajnych frezarek ROBODRILL α-DiB Plus oraz niezawodnych i precyzyjnych elektrodrążarek drutowych ROBOCUT α-CiC zapewniają oczekiwaną jakość, wysokie parametry w zakresie powtarzalności, a także krótkie czasy cykli produkcyjnych. Dzięki dokładnym, a zarazem wydajnym maszynom, a także towarzyszącym im robotom, w produkcji spada liczba braków, rośnie produktywność i maleją straty materiałów i energii.

REKLAMA

​​

Ponad 300 000 maszyn ROBODRILL zainstalowanych na całym świecie

Seria ROBODRILL α-DiB Plus obejmuje sześć zaprojektowanych od podstaw modeli w rozmiarach S, M i L, które są dostępne w wersjach standardowych lub zaawansowanych. Te szybkie, wszechstronne centra frezarskie wyposażone w niezawodny układ sterowania serwonapędami i wysoce dynamiczne wrzeciono BT30 są odpowiednie do wszystkich zastosowań obróbki pionowej — od procesów produkcyjnych wymagających krótkich czasów realizacji po produkcję masową. Rosnące zainteresowanie frezarkami ROBODRILL potwierdza fakt, że stanowią one wyjątkowo opłacalną, długofalową inwestycję. To najlepiej sprzedające się maszyny w swojej klasie.

Wysokowydajne skrawanie

Seria ROBODRILL α-DiB Plus, dzięki niezmiennie wysokiej prędkości, precyzji i mocy, pozwala zmaksymalizować produktywność. Stabilna obróbka przekłada się tu na optymalne wykorzystanie obrabianego materiału, a wszechstronność frezarek ROBODRILL umożliwia korzystanie z nich w wielu różnych zastosowaniach. 

Skrócenie czasu przestojów

Centrum obróbcze, na którym można polegać — seria ROBODRILL α-DiB Plus to połączenie wysokiej niezawodności z wyjątkowo łatwą konserwacją i aplikacjami ułatwiającymi konserwację prewencyjną. Wszystko po to, by ograniczyć do minimum ryzyko potencjalnych problemów w jak najdłuższym okresie eksploatacji.

Łatwa obsługa

Centra frezarskie serii ROBODRILL α-DiB Plus są wyjątkowo łatwe w obsłudze. Przyjazny interfejs użytkownika umożliwia szybkie i łatwe korzystanie z wielu różnych funkcji ROBODRILL, a wyjątkowe możliwości rozbudowy tej serii zapewniają bezproblemową obsługę urządzeń peryferyjnych. Na przykład funkcja obsługi automatyzacji sprawia, że integracja z robotami FANUC jest niezwykle łatwa zarówno na etapie wdrożenia, jak i użytkowania systemu.

Skrócenie czasu cyklu

Wymiana narzędzi w modelach ROBODRILL α-DiB Plus jest niezwykle szybka – trwa od 0,9 s w wersjach standardowych do nawet 0,7 s w wersjach zaawansowanych. Pozwala to uzyskać czas „od wióra do wióra” wynoszący 1,5 s w wersjach standardowych i 1,3 s w zaawansowanych. 
To właśnie sekret szybkości maszyn marki FANUC! 
Układ CNC FANUC w centrach ROBODRILL zawiera cykle programowania opracowane przez doświadczonych inżynierów — przekłada się to na jeszcze krótsze czasy cykli. 

Zaprojektowany z myślą o oszczędzaniu energii

Centrum frezarskie FANUC ROBODRILL jest wysoce efektywne energetycznie. Dzięki licznym, inteligentnym funkcjom zmniejsza się zużycie energii – każdy element pozwala uzyskać najwyższą wydajność, jednocześnie generując dużą oszczędność kosztów. Energia zużywana przez serwonapędy, wrzeciono oraz urządzenia peryferyjne jest obliczana przez oprogramowanie i wyświetlana na ekranie oszczędzania energii, umożliwiając monitorowanie i optymalizację jej zużycia. Funkcja odzyskiwania energii generowanej podczas zmniejszania prędkości silników jest stosowana w tych maszynach od 1994 roku. Odzyskana energia jest wykorzystywana do zasilania innych urządzeń i przyczynia się do ogólnego zużycia energii w całym zakładzie produkcyjnym.

Mariaż prędkości z precyzją – nowa linia elektrodrążarek FANUC ROBOCUT α-CiC

Najnowsza linia maszyn ROBOCUT, złożona z dwóch uniwersalnych modeli: C400iC oraz C600iC, została zaprojektowana z myślą o nowych potrzebach produkcji przemysłowej, dla której liczy się dziś przede wszystkim wydajność, perfekcja wykonania i zysk. 
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych użytkownicy najnowszych wersji produktu otrzymają w standardzie jeszcze wyższy poziom niezawodności, szybkości cięcia, wykończenia powierzchni i precyzji wymiarowej. Dzięki zastosowaniu FEM (metoda elementów skończonych) inżynierom firmy FANUC udało się wprowadzić w ramach serii α-CiC nowy wymiar kinematyki, która wraz z hartowanym stołem roboczym, zapobiegającym powstawaniu ewentualnych zarysowań i oferowanym w standardzie, zagwarantuje najwyższą precyzję w tej klasie maszyn, obecnie dostępnych na rynku.

Nowa struktura mechaniczna

U podstaw nowego oblicza elektrodrążarek ROBOCUT leży ulepszenie struktury mechanicznej głównych osi liniowych (X i Y) w zakresie wytrzymałości i sztywności. Dzięki tej zmianie nowy ROBOCUT zapewnia ograniczenie ryzyka odkształceń, gwarantuje znacznie wyższą stabilność, co z kolei prowadzi do uzyskania wyższej jakości i dokładności cięcia, a także zwiększonej niezawodności maszyny. 
Precyzja oraz wydajność obróbki powierzchni stożkowych to kolejna cecha nowej serii maszyn. Skomplikowane operacje ustawcze oraz specjalistyczna wiedza towarzysząca obróbce powierzchni stożkowych w nowej serii maszyn została zastąpiona czytelnymi instrukcjami, które operator wyświetla na ekranie sterowania. 

Lepsza kontrola procesu 

Firma FANUC pozostaje wierna przekonaniu, że sterowanie procesem ma kluczowe znaczenie dla powodzenia operacji elektrodrążenia drutowego. Udoskonalenia w zakresie układu sterowania w maszynach ROBOCUT wprowadzone wraz z nowym, bogatym w funkcje interfejsem użytkownika FANUC iH Pro skupiają się na wykorzystaniu zalet nowej struktury mechanicznej w celu wydajniejszego cięcia. 
Nowy, ulepszony interfejs użytkownika z 15-calowym panoramicznym ekranem LCD multi-touch, szybszy w działaniu i zapewniający intuicyjną obsługę (w tym podgląd programu NC i Rysunku), to kolejny krok producenta w kierunku użytkowników, szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z elektrodrążarkami drutowymi. 
Przejrzystość i łatwość obsługi dają się zauważyć również w wielu innych funkcjach maszyny, wykorzystywanych m.in. podczas jej instalacji i konserwacji. Jest to cenne z punktu widzenia produkcji, która nieustannie poszukuje możliwości oszczędzania i efektywnego wykorzystania czasu, który w hali produkcyjnej często bywa dobrem deficytowym.

Szybkie nawlekanie drutu

Nowa konstrukcja ROBOCUT α-CiC zapewnia więcej przestrzeni na łatwe i szybkie nawlekanie drutu. Jeśli chodzi o funkcje związane z drutem, maszyna zachowuje wiele popularnych cech poprzedniej generacji maszyn ROBOCUT, w tym wysoce niezawodne automatyczne nawlekanie drutu do wysokości 500 mm
w warunkach pełnego zanurzenia, automatyczne nawlekanie drutu w szczelinie w elementach o wysokości do 150 mm oraz stabilne cięcie i łatwą regulację kształtów za pomocą inteligentnej funkcji kompensacji przemieszczenia termicznego. 
Konstruktorzy FANUC opracowali nową strukturę mechaniczną systemu nawlekania drutu AWF (Automatic Wire Feed). Nowe górna i dolna prowadnice drutu oraz podajnik drutu zapewniają jeszcze większą niezawodność i dodatkowo ułatwiają obsługę. Skraca to czas potrzebny na ustawienie i konserwację maszyny. 

Konstrukcja oszczędzająca miejsce 

Nową serię maszyn ROBOCUT charakteryzują bardziej kompaktowe wymiary. Obecnie są dostępne dwa modele: ROBOCUT α-C400iC i ROBOCUT α-C600iC, pozwalające obrabiać detale o wymiarach do 1050 x 775 x 400 mm, odpowiednio w osi X, Y i Z, przy maksymalnym ciężarze 1000 kg. Warto wspomnieć o możliwości modyfikacji – retrofitu na maszynie klienta zgodnie z aktualnymi potrzebami produkcyjnymi.

Zapraszamy na targi STOM-TOOL 2024

W ramach prezentacji centrów obróbczych FANUC ROBODRILL będzie można zobaczyć najnowszy i największy model obrabiarki α-D21iLB5 serii Plus, z wrzecionem 10k obrotów oraz wanną 340l, a także średniej wielkości model α-D21MiB5 z wrzecionem 24k i wanną 240L. 
Zaprezentowana zostanie także wydajna elektrodrążarka drutowa ROBOCUT najnowszej serii a-CiC. 
W programie między innymi pokaz przebijarki Pentron czeskiej firmy Penta, zintegrowanej z maszyną FANUC ROBOCUT w procesie wykonywania otworów startowych. 
Odwiedzający stoisko FANUC będą mogli przyjrzeć się również możliwościom robotyzacji procesów obsługi maszyn. Wśród tegorocznych propozycji znajdzie się m.in. zrobotyzowane stanowisko Metalwit Robots do bezbłędnego umieszczania elementów PEM w produktach czy system Abicor Binzel bazujący na robocie LR Mate 200iD z zainstalowanym Soldamatic 5.0 Robotics. Soldamatic 5.0 Robotics to rozwiązanie do nauki programowania robotów spawalniczych przy wykorzystaniu technologii AR. Urządzenie to symuluje również rzeczywiste źródło spawalnicze w efekcie komunikacji z kontrolerem robota poprzez protokół Ethernet IP i wybór programów spawania w postaci zapisanych JOB-ów. Z kolei firma ARM Robotics zaprezentuje zrobotyzowane stanowisko szlifierskie do obróbki konstrukcji stalowych. W projekcie aplikacji zastosowano robota FANUC R-2000 wyposażonego w tool changer służący do wymiany narzędzi. Wszystkie szlifierki wykorzystywane na stanowisku wyposażone są w system kompensacji siły nacisku, pozwalający na utrzymanie stałych warunków w strefie skrawania, nawet w przypadku elementów, które są wykonywane z mniejszą dokładnością. Zastosowanie kompensowanych narzędzi umożliwia ich efektywną i powtarzalną obróbkę.

Przypisy