Kto zaopatrzy w roboty fabryki akumulatorów Volvo Cars na całym świecie?

Podpisano globalną umowę na dostawy robotów

Aktualności Automatyzacja i robotyzacja

Wiodący producent robotów przemysłowych będzie zaopatrywał zakłady produkcyjne Volvo na całym świecie z myślą o zrównoważonym rozwoju.

FANUC i Volvo Cars podpisały globalną umowę, która określa program dostaw robotów do fabryk producenta samochodów na całym świecie. Kontrakt przewiduje, że FANUC dostarczy roboty przemysłowe do różnych zakładów wchodzących w skład nowoczesnego zakładu produkcji samochodów, w tym do najnowszych fabryk skupionych na produkcji akumulatorów w Europie, Azji i Ameryce.

REKLAMA

​​

W ramach pierwszego etapu realizacji kontraktu FANUC dostarczy ponad 700 robotów do nowego zakładu produkcyjnego w Koszycach na Słowacji. Zakład ten będzie pierwszą fabryką w portfolio Volvo Cars produkującą wyłącznie pojazdy elektryczne. Volvo Cars spodziewa się, że pierwsze elektryki zjadą z linii produkcyjnej w 2026 roku. W tym samym czasie firma FANUC będzie również zaopatrywać zakłady w Gandawie (Belgia) i Daqing (Chiny).

„Volvo Cars poszukiwało długofalowego partnera w dziedzinie automatyki przemysłowej i jesteśmy dumni, że to właśnie nasza firma będzie miała możliwość uczestniczenia w procesie kształtowania przyszłości branży motoryzacyjnej”, mówi Marco Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.

W celu zapewnienia optymalnej integracji robotów z istniejącymi liniami produkcyjnymi zespół doświadczonych inżynierów firmy FANUC opracowuje dedykowane rozwiązania sprzętowe i programowe dla szerokiej gamy zastosowań obejmujących cały łańcuch produkcyjny.

Volvo Cars planuje odejście od napędu spalinowego i przestawienie produkcji wyłącznie na pojazdy elektryczne od 2030 r., by w efekcie osiągnąć neutralność emisyjną do 2040 r. Nowy zakład na Słowacji będzie zakładem produkcyjnym neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, a firma FANUC przyczyni się do zrównoważonego rozwoju zakładu.

„Fakt, że nasze roboty zużywają niewiele energii, są niezwykle trwałe i mogą być serwisowane przez firmę FANUC przez nieograniczony czas, czyni nas atrakcyjnym partnerem dla firm, które chcą działać w sposób zrównoważony”, mówi Ralf Völlinger, dyrektor generalny działu Robots Business Division w FANUC Europe.

Przypisy