Holistyczne podejście do sprężonego powietrza

Artykuły Utrzymanie ruchu

Wraz ze wzrostem rozwoju nauki nikt nie neguje wartości właściwej diagnostyki i dogłębnej analizy przed przystąpieniem do jakiegokolwiek przedsięwzięcia. 
Zatem czemu podobne podejście nie powinno towarzyszyć instalacji sprężonego powietrza jako całości?

Zamiast podejmować decyzje zakupowe intuicyjnie lub w oparciu o istniejący park maszynowy może warto przeanalizować układ sprężonego powietrza od początku, obniżając w ten sposób koszty produkcyjne. W tym tekście postaramy się przedstawić drogę, dzięki której sprężone powietrze może być tańsze. Całość kosztów sprężonego powietrza obrazuje poniższy schemat :

REKLAMA

Koncentrując się na najbardziej znaczącym aspekcie, jakim jest zużycie energii, zawsze przy doborze nowych urządzeń lub wymianie starych warto być przygotowanym w odpowiednie dane wsadowe, a w szczególności: minimalne ciśnienie pracy urządzeń, klasę jakości sprężonego powietrza wg ISO 8573-1 oraz zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Potencjalne oszczędności, jakie niesie poprawny dobór parametrów, są znaczące. 

Mając na uwadze, że każdy 1 bar w sieci powyżej wymaganego generuje 6–8% wyższe zużycie energii elektrycznej oraz zwiększa o 15% wycieki przez nieszczelności instalacji, należy dołozyć wszelkich starań do utrzymania ciśnienia na jak najniższym poziomie. Eliminacja każdego niepotrzebnego filtra umożliwia niższą nastawę ciśnienia o 0,2–0,5 bar, a rodzaj zastosowanego osuszacza może oszczędzić nawet do 20% energii elektrycznej. Na przykład dzięki zamianie często stosowanego osuszacza regenerowano na zimno przy wymaganej 3 klasie czystości dla wody (ISO 8573-1) na osuszacz ziębniczy SFD z ciśnieniowym punktem rosy -20°C. 

Innowacyjna konstrukcja osuszacza SFD pozwala na osiągnięcie punktu rosy -20°C, pozostając z kosztami operacyjnymi osuszaczy chłodniczych

Kompletne dane wejściowe oparte na pomiarach są podstawą do skonfigurowania najlepszego układu, mając szczególnie na uwadze bezawaryjność oraz niskie koszty sprężonego powietrza. 

Co do samych urządzeń sprężających firma Ingersoll Rand ma bardzo bogate doświadczenia zarówno w sprężarkach odśrodkowych, jak i w sprężarkach śrubowych, umożliwiając dzięki temu dobór układu dopasowanego do potrzeb klientów.

Tylko producenci posiadający w swoim portfolio rozwiązania śrubowe oraz odśrodkowe są w stanie optymalnie skonfigurować od strony technicznej oraz ekonomicznej układ urządzeń, uwzględniając TIC (total investment cost).

Kolejnym i jednym z najważniejszych czynników kosztów całościowych jest odpowiedni serwis urządzeń. Tylko dzięki ciągłej kontroli parametrów najważniejszych elementów jesteśmy w stanie zapewnić bezawaryjną pracę urządzenia przez długie lata.

Często zaniedbywanie odpowiedniego serwisu może przynieść potężne straty finansowe w zakładzie przemysłowym. 

Od zwiększenia ryzyka awarii po utratę parametrów energetycznych urządzeń. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację w której poprzez „oszczędzenie” na remoncie zaworu ssącego, zawór otwiera się tylko w 70% w sprężarce zużywającej 200 kW energii elektrycznej. W dużym uproszczeniu powoduje to straty ca 50 kW w ciągu całego roku. Przy założeniu 0,4 PLN/kWh i pracy sprężarki przez cały rok daje rocznie kwotę 175 000 PLN! Kwota ta jest wystarczająca do pokrycia serwisu sprężarki przez kilka lat.

Firma Ingersoll Rand, wychodząc Państwu naprzeciw, oferuje pełną ochronę serwisową PackageCare. Umowy PackageCARE™ obejmują gwarancją kompleksową wszystkie komponenty urządzeń do wytwarzania sprężonego powietrza. Obejmuje to również wymianę całej sprężarki w całym okresie eksploatacji do 10 lat bez amortyzacji zużycia. 

Najnowsza konstrukcja sprężarki odśrodkowej C700
Nowa seria spreżarek śrubowych RS 90-160ie z blokami dwustopniowymi

Wszystkie produkty i usługi firmy Ingersoll Rand umożliwiają ciągłą dostawę sprężonego powietrza przy najniższych kosztach całościowych, wyposażając Państwa zakłady w solidny fundament w procesie produkcyjnym. 

 

Autor:
Kamil Sitarz
Key Account Manager 
Ingersoll Rand Poland

Przypisy