Dołącz do czytelników
Brak wyników

Technologie

13 kwietnia 2022

NR 2 (Marzec 2022)

Innowacje w produkcji dla polskiego przemysłu spożywczego

0 136

Choć przetwórstwo żywności jest niemal tak stare, jak świat, przemysł spożywczy wciąż jest branżą o dużym potencjale zmian. Wynikają one zarówno z samego rozwoju technologii, jak i przemian w preferencjach żywienia oraz wpływu produkcji żywności na środowisko. Zatem z jednej strony innowacyjne rozwiązania techniczne wpływają na produkcję, a z drugiej – społeczne potrzeby wymuszają innowacje. Niektóre z nich mają swoje źródło w tych samych trendach, które towarzyszą innym rozwiązaniom z zakresu Przemysłu 4.0. Inne wkraczają niemal na futurystyczne wyżyny, rodem z filmów science fiction.

Drony oraz roboty do obsługi żywności w magazynach pozwalają na szybkie i ekonomiczne monitorowanie żywności. Obsługują transport produktów niezbędnych do jej wytwarzania oraz wyrobów gotowych. Jednocześnie bardzo dynamicznie zmieniają się preferencje żywieniowe społeczeństwa. Firmy, które chcą się utrzymać na rynku, zmieniają swoje linie technologiczne tak, aby były w stanie przygotowywać te same wyroby w kilku różnych wersjach dietetycznych. Sama produkcja musi generować jak najmniejszy ślad węglowy i minimalizować zużycie wody, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów higieny. Co więcej, obecnie niemal tak samo, jak zawartość, liczy się opakowanie wyrobów spożywczych, które powinno umożliwiać wielokrotne wykorzystanie lub recykling. Kontrola i dozowanie bazują na czujnikach, a te z kolei włączają się w krwiobieg Przemysłowego Internetu Rzeczy. Te rozwiązania są już nie tyle pieśnią przyszłości, ile powszechnie znanym faktem. A sektor żywności nie zasypia gruszek w popiele… W boksach startowych stoją kolejne innowacje proponowane przez inżynierów z wielu światowych startupów.

Żywności nie można marnować

Choć na świecie od niedawna sławę zdobywają wszelkie rozwiązania hołdujące zasadzie zero waste, w produkcji od zawsze zadawano sobie pytanie, w jaki sposób wytwarzać żywność, eliminując jej marnowanie. Większość produktów szybko się psuje, a niektóre, jak np. owoce, łatwo ulegają uszkodzeniom. Na etapie produkcji żywność może także ulec skażeniu, dlatego ważne jest monitorowanie jej parametrów. 
Dane o procesach produkcyjnych mają obecnie charakter cyfrowy. Czujniki umieszczone np. na zbiornikach przesyłają precyzyjne informacje o poziomie jego zapełnienia, optymalizując harmonogram czyszczenia. Dzięki sensorom monitorowana jest również szczelność pojemników czy temperatura, w jakiej najpierw jest przygotowywana, a później przechowywana żywność. Czujniki są również w stanie wykryć resztki środków czyszczących lub gromadzący się osad. W ten sposób zabezpieczają żywność przed skażeniem.

Oszczędność mediów

Wagę, jaką należy przywiązywać do oszczędzania energii, wyznaczają obecnie nie tylko standardy środowiskowe, ale także sytuacja geopolityczna. Dziś wiemy, że cena, jaką musimy płacić za prąd czy gaz, znacznie wykracza poza wartość mierzoną w złotówkach. 
Również podczas produkcji żywności, zużycie energii można optymalizować. Pomagają w tym zadaniu m.in. czujniki LDL. 
Wydajność procesu produkcji zwiększana jest także poprzez ograniczanie zużycia wody i środków chemicznych. Sensory wykrywające przesunięcia faz ciekłych umożliwiają odprowadzenie płynu czyszczącego oraz ograniczają straty produktu i wody płuczącej.

Pomiary temperatury

Niezawodne i dokładne pomiary temperatury, a także identyfikowanie problemów z nią związanych, możliwe jest dzięki czujnikom i zdalnemu monitorowaniu. Pozwala to na szybki czas reakcji i zmniejszenie ryzyka wycofania produktu.
Komunikacja cyfrowa pozwala na wykrycie pomiarów temperatury obarczonych błędem, pomiędzy kolejnymi cyklami kalibracji, zintegrowana technologia kontroli dokonuje bowiem sprawdze...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy