Dołącz do czytelników
Brak wyników

Komentarze ekspertów , Bezpieczeństwo

31 maja 2021

Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników?

0 237

28 kwietnia to Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Z tej okazji o bezpieczeństwie pracy opowiedzieli eksperci z firmy KRAUSE – Lidia Gawrońska, specjalista ds. BHP oraz Maciej Lepczyk, dyrektor zakładu w Świdnicy.

Dbacie o bezpieczeństwo innych. A jak wygląda ono w Waszym zakładzie w Świdnicy? Powiedzenie ‘szewc bez butów chodzi” jest tu zasadne?

Lidia Gawrońska: - To powiedzenie zdecydowanie do nas nie pasuje. Od kilku lat notujemy systematyczny spadek liczby wypadków przy pracy w naszym świdnickim zakładzie – w ostatnich 4 latach nastąpiła tendencja spadkowa aż o 75%. W ostatnim roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało u nas 5 osób, z których nie wszystkie były bezpośrednio związane z procesem produkcyjnym. Co cieszy nas najbardziej to fakt, że żaden wypadek, jaki miał u nas miejsce, nie zasilił statystyk w kategorii śmiertelnych ani ciężkich.

To rzeczywiście bardzo dobry wynik. Możecie Państwo powiedzieć, co się na niego złożyło?

Lidia Gawrońska: - Zapewnienie bezpieczeństwa pracy jest nadrzędnym celem każdego pracodawcy i nie inaczej jest w KRAUSE. Wspólnymi siłami dążymy do zminimalizowania zagrożeń wynikających z charakteru produkcji, poprzez zastosowanie rozwiązań organizacyjno-technicznych, m.in. sukcesywne montowanie osłon, kurtyn świetlnych czy obudów. Podczas szkoleń BHP pracownicy informowani są o ryzyku zawodowym występującym podczas pracy oraz o sposobach eliminowania zagrożeń. Poza tym przekazujemy i wprowadzamy na bieżąco różnego rodzaju procedury, przygotowujemy instrukcje i ulotki informacyjne, których celem jest zmniejszenie ryzyka i wystąpienia potencjalnych zdarzeń wypadkowych. Uważam, że zastosowanie powyższych rozwiązań, w połączeniu z ciągłą edukacją naszych pracowników oraz zwiększaniem świadomości zagrożeń, przyczyniło się do tak dobrego wyniku, którym dziś możemy się pochwalić.

Firma KRAUSE specjalizuje się dostarczaniu innym konstrukcji do prac na wysokości. Czy sami także korzystacie ze swoich rozwiązań?

Maciej Lepczyk: - W naszym zakładzie proces produkcyjny nie wymaga zastosowania takich rozwiązań. Ale obsługa magazynu zarówno surowców, jak i produktów gotowych jak najbardziej. W obu miejscach wykorzystujemy nasze flagowe rozwiązanie dedykowane logistyce magazynowej, czyli jezdne podesty robocze. Konstrukcja wykonana została z aluminium i wyposażona w rolki jezdne, dlatego pomimo dużych rozmiarów z łatwością można zmienić miejsce jej wykorzystania, szybko dopasowując je do własnych potrzeb. Co więcej, konstrukcja gotowa jest do natychmiastowego użycia, przez co pracownicy magazynu nie tracą czasu na jej złożenie. A czas w pracy magazynowej odgrywa przecież kluczową rolę. 

Jak oceniacie Państwo poziom bezpieczeństwa w sektorze Przetwórstwa Przemysłowego w Polsce? Według opublikowanych przez GUS danych, miniony rok z jednej strony przyniósł znaczący spadek ogólnej liczby poszkodowanych w tym sektorze – 21 624 (o 6 497 mniej niż w 2019 r.), z dr...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy