Jak utrzymać czystość na stanowisku roboczym – ekologicznie i oszczędnie

Utrzymanie ruchu Produkcja

Czyste maszyny i urządzenia funkcjonują zwykle sprawniej, a przy tym istnieje mniejsze ryzyko, iż ulegną awarii z powodu zanieczyszczeń, jakie zgromadziły się na ich powierzchni lub we wnętrzu. Często w zakładach i warsztatach wykorzystywane są do tego celu skrawki szmat pozyskiwane z używanych tekstyliów. Nie zapewniają one jednak w pełni efektywnego czyszczenia, a w niektórych przypadkach mogą nawet uszkodzić czyszczoną powierzchnię pozostałościami, takimi jak np. niewidoczne na pierwszy rzut oka małe guziki czy inne elementy. Najlepiej do czyszczenia nadają się odpowiednie czyściwa bawełniane wielokrotnego użytku, które można wynająć od usługodawcy oferującego tekstylia przemysłowe.

Czyściwa takie mają szereg właściwości odróżniających je od zwykłych, używanych, ciętych szmatek. Przede wszystkim posiadają dużą zdolność wchłaniana i czyszczenia, są trwałe i bardzo wytrzymałe na rozerwanie, a po praniu nie tracą pierwotnego kształtu. Ich istotną zaletą jest też bardzo szybkie wchłanianie cieczy i to w dużych ilościach – nawet dwa i pół raza więcej niż same ważą. 
Czyściwa bawełniane skutecznie usuwają zanieczyszczenia, takie jak oleje, farby, rozpuszczalniki czy tłuszcze. Są też ekologiczne: wielokrotne pranie umożliwia odzyskanie niebezpiecznych substancji w postaci np. cieczy. Interesującym zabiegiem jest przetwarzanie odzyskanych cieczy i ponowne wykorzystanie ich przy zasilaniu instalacji piorących oraz suszących, co pozwa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy