Dołącz do czytelników
Brak wyników

Komentarze ekspertów

21 grudnia 2015

Na co zwrócić uwagę rozpoczynając projekt Industrial Internet of Things

0 142
Uważasz się za inżyniera systemów Internet of Things? Co naprawdę oznacza ten termin?

Zgodnie z definicją podaną w Wikipedii, Internet of Things to “sieć fizycznych obiektów z wbudowanymi układami elektronicznymi, oprogramowaniem, czujnikami i systemem łączności, umożliwiających wymianę danych z producentem, operatorem i/lub urządzeniami współpracującymi...” Dla ciebie, jako weterana z branży automatyki przemysłowej brzmi to znajomo. Przecież łączymy inteligentne urządzenia z sieciami sterującymi już od dekad. Jesteśmy pionierami!

Po co więc to całe zamieszanie? Przeglądając magazyny poświęcone automatyce przemysłowej i serwisy internetowe można odnieść wrażenie, że Internet of Things to coś o czym wszyscy mówią. W przemyśle używane są również określenia “Industrial Internet of Things”, “Industry 4.0” i inne. Ale rozpatrując sprawę fundamentalnie, czym się różni ten modny obecnie termin od zwykłego połączenia przekaźnika zabezpieczającego silnik z zakładową siecią komunikacyjną, tak jak było to realizowane już 20 lat temu?

Można powiedzieć, że to w zasadzie ten sam pomysł. Industrial Internet of Things (IIoT) oznacza wykorzystanie inteligentnych urządzeń, takich jak czujniki wizyjne, napędy VFD czy sterowniki PLC do dostarczania danych pozwalających zwiększyć efektywność procesów przemysłowych. IIoT to nazwa trendu zachodzącego w produkcji i kontroli procesów przemysłowych już od lat – pamiętasz określenie “shop floor to top floor”? IIoT przewiduje zbieranie większej ilości danych od stale rosnącej liczby urządzeń inteligentnych, a następnie wykorzystanie wydajnych narzędzi analitycznych do wykrywania i eliminowania strat.

Zdalne monitorowanie i dostęp

Wiem, kontrolowaliśmy zdalnie sterowniki PLC już od wielu lat! Kiedyś przez określenie zdalnego dostępu należało rozumieć zainstalowanie modemu szeregowego na specjalnej linii telefonicznej, tak więc zdalny dostęp ograniczony był jedynie do maszyn wykonujących najbardziej krytyczne operacje.

Tym, co zmieniło świat IIoT jest rozprzestrzenienie się systemów łączności bezprzewodowej, w tym zwłaszcza sieci telefonii komórkowej i bezprzewodowych sieci LAN. Według niektórych szacunków 85% ludności świata znajdzie się w obrębie szybkich komórkowych sieci danych do roku 2017. Przyniesie to skutki, które powinny zmienić nasze podejście do tematyki zdalnego dostępu i monitorowania urządzeń. Po pierwsze, możliwe będzie zdalne zbieranie o wiele większej ilości danych z urządzeń. Od roku 2008 średni koszt transmisji 1 MB danych zmniejszył się o 98% z 0,46 USD do 0,01 USD. Dlatego też można obecnie bez problemu zapewnić zdalny dostęp do danych, które jeszcze do niedawna uważaliśmy za mało istotne do transmisji.

Po drugie, wraz z szybkim rozwojem internetowych interfejsów użytkownika, te same technologie pozwalają zapewnić zdalny dostęp do aparatury przemysłowej i danych procesowych, które mogą być teraz monitorowane przez większą liczbę użytkowników z różnych szczebli firmy.

Po trzecie, konstruktorzy maszyn i inżynierowie odpowiedzialni za nadzór nad rozproszonymi operacjami globalnymi mogą zapewnić łączność ze swoimi systemami bez konieczności budowania własnej infrastruktury i integracji urządzeń końcowych. Dzięki ogólnodostępnym na cał...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy