Nowe standardy dla kompaktowych systemów pozycjonowania

Aktualności Automatyzacja i robotyzacja Pomiary i jakość

AMS 100i firmy Leuze jest jednym z najmniejszych laserowych systemów pozycjonowania dostępnych na rynku. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem w przypadku zabudowy urządzeń w ograniczonej przestrzeni.

W zautomatyzowanej intralogistyce czujniki wykorzystywane do pozycjonowania muszą w wielu sytuacjach pracować na małej powierzchni: dotyczy to zwłaszcza układnic, pojazdów sterowanych automatycznie, czy systemów podnoszenia ładunków. Nowy czujnik AMS 100i sprosta temu zadaniu bez obniżania wydajności. Dzięki niewielkim wymiarom 105 x 68 x 75 mm jest to jeden z najbardziej kompaktowych systemów pozycjonowania laserowego na rynku. Dzięki temu stanowi idealne rozwiązanie do zastosowań w ograniczonej przestrzeni. Czujniki pracują z bardzo wysoką dokładnością: Dzięki AMS 100i użytkownicy mogą pozycjonować układ z dokładnością do milimetra na odległość dochodzącą do 120 metrów.

REKLAMA

​​

Rysunek 1: Laserowy system pozycjonowania AMS 100i wyróżnia się kompaktowymi wymiarami 105 x 68 x 75 mm i martwą strefą wynoszącą zaledwie 100 mm. Dzięki temu można go z łatwością instalować w ograniczonej przestrzeni.

Pozycjonowanie aż do samego czujnika

Specjaliści Leuze opracowali czujnik AMS 100i z minimalną martwą strefą, wynoszącą zaledwie 100 mm. Pozwala to na tworzenie aplikacji dla pozycjonowania z dystansem skróconym aż do samego czujnika. Umożliwia to efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Ważne: elastyczna i szybka instalacja oraz łatwe wyrównanie możliwe są dzięki modułowemu systemowi montażu.

Rysunek 2: Wszechstronność: AMS 100i potrafi określić położenie układnicy poprzez określenie dystansu między pojazdem a końcem korytarza. W magazynie wysokiego składowania korytarz może mieć długość do 120 metrów.

Niezawodność w upały i siarczyste mrozy

Modułowy system pozycjonowania laserowego jest dostępny również w wersji AMS 300i. Ten model oferuje zasięg roboczy aż do 300 metrów. Oba warianty spełniają wysokie wymagania dla stopnia ochrony IP65. Opcjonalnie AMS 100i i AMS 300i dostępne są również ze zintegrowanym ogrzewaniem urządzenia oraz optyki. W tym wariancie czujniki mogą być stosowane w niskich temperach do -30°C (bez ogrzewania do -5°C). W gorącym otoczeniu AMS 100i jest przeznaczony do eksploatacji w temperaturach do +60°C.

Rysunek 3: AMS 100i może być również używany do określania wysokości wideł pojazdu sterowanego automatycznie. W porównaniu z mechanicznymi czujnikami odległości, układ optyczny nie ulega zużyciu. Ponadto czujnik mierzy tylko rzeczywistą odległość do określonego celu. Kolejna zaleta: czujnik nie podaje błędnych pozycji dla pojemników lub opakowań, które wystają ponad ścieżkę pomiaru.

 

Przypisy